Rekordowe zagrożenie terrorystyczne w USA

Zaledwie kilka tygodni po nieudanej próbie zamachu na nowojorskim Times Square, amerykański Departament Bezpieczeństwa Narodowego informuje, że „liczba i tempo prób zamachów podejmowanych przeciwko Stanom Zjednoczonym w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy przekroczyła już liczbę podobnych prób z jakiegokolwiek innego roku”.

Faisal Shahzad
Faisal Shahzad

Tę ponurą ocenę zawiera odtajniona informacja wywiadowcza Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (Department of Homeland Security), przygotowana przez różnego rodzaju instytucje wywiadu i policji, które zapowiadają, że organizacje terrorystyczne będą próbowały przeprowadzać więcej ataków na terenie Stanów Zjednoczonych i będą to robiły z większą częstotliwością.

CNN pozyskał kopię tego dokumentu, na którym widnieje data 21 maja, a który ostrzega: „musimy działać przy założeniu, że inne osoby operacyjne są w naszym kraju i mogą w planować ataki w sposób zaawansowany, bez żadnego ostrzeżenia”.

W informacji wywiadowczej czytamy też, że niedawne próby ataków terrorystycznych opierały się na osobach i taktykach, które sprawiały, że cały spisek trudno było wykryć.

W dokumencie konkretnie wymienia się sprawy związane z Najibullahem Zazim narodowości afgańskiej, który w lutym przyznał się do winy w związku z planowanymi atakami na nowojorskie metro, oraz Faisalem Shahzadem, Amerykaninem o pakistańskim pochodzeniu, który podejrzany jest o przeprowadzenie nieudanej próby zamachu na Times Square.

Autorzy raportu wywiadowczego twierdzą, że obydwaj mężczyźni spędzili sporo czasu w Stanach Zjednoczonych i dobrze znali swoje przyszłe cele. Co więcej, obydwa spiski obejmowały materiały, które można bez problemu kupić w Ameryce, nie budząc przy tym nawet podejrzeń

Więcej na: onet.pl