Rasmussen apeluje do UE ws. Turcji

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wezwał UE, żeby zareagowała na „obawy podnoszone przez kraje NATO, które nie należą do UE”, mając na myśli Turcję. Uczynił to na wspólnej konferencji prasowej z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen

– Odpowiem szczerze i być może trochę brutalnie: Unia Europejska musi działać, żeby odpowiedzieć na obawy podnoszone przez kraje NATO, które nie należą do UE – powiedział Rasmussen, odnosząc się najwyraźniej do Turcji.

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli odbyło się we wtorek spotkanie Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa UE pod przewodnictwem szefowej dyplomacji UE z Radą Północnoatlantycką, czyli ambasadorami państw NATO pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu.

Na relacjach NATO-UE kładzie się cieniem zarówno konflikt turecko-cypryjski, jak i brak entuzjazmu wielu krajów Unii dla poparcia negocjacji akcesyjnych Brukseli z Ankarą, prowadzonych od 2005 roku.

– Po pierwsze Unia Europejska powinna włączyć kraje, które nie są jej członkami do swych operacji – powiedział Rasmussen. – Po drugie UE powinna zawrzeć z Turcją porozumienie o bezpieczeństwie i po trzecie – powinna to zrobić w taki sposób, żeby porozumienie zostało zawarte między Turcją a Europejską Agencją Obronną – dodał.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze