Raport o Bractwie Muzułmańskim (cz.5 – powiązania)

Przedstawiamy przedostatnią część raportu, opracowanego przez Counter Extremism Project, think-tank założony w 2014 roku przez byłych wysokich urzędników administracji amerykańskiej.

* * *

Katar

Katar od dawna wspiera Bractwo posługując się w tym celu finansami, oficjalną dyplomacją  i mediami, głównie popierając jednostki podobnie interpretujące polityczny islam. Katarska sieć satelitarna Al Jazeera często jest postrzegana jako faworyzująca Bractwo.

Katar udzielił rządowi Morsiego około 7,5 miliarda dolarów pożyczki w trakcie roku, gdy Bractwo w Egipcie było u władzy. Według Reutersa, Katar wspomagał reżim Morsiego grantami i „dostawami energii”. W trakcie prezydentury Morsiego dokonano potajemnego transferu funduszy sięgających 850 000 dolarów dla Bractwa od byłego premiera Kataru, szejka Hamada bin Jassim bin Jaber Al Thaniego.

_96453202_mediaitem96453201

Katar nie przyłączył się do akcji prowadzonej przez jego sąsiadów z Zatoki w 2013 i 2014 roku, zmierzającej do określenia BM jako organizacji terrorystycznej. Jednak w połowie września 2014 roku prominentni członkowie Bractwa ogłosili, że poproszono ich o opuszczenie Kataru, ze względu na to, że ten mały arabski kraj znalazł się pod znacznym naciskiem ze strony swoich sąsiadów, by zaprzestał wspierania BM.

Turcja

Turcja od dawna jest centrum łączności dla międzynarodowej organizacji Bractwa Muzułmańskiego. Szczególnie po obaleniu Morsiego, często miały miejsce w Stambule przegrupowania i wysiłki logistyczne w celu wzmocnienia międzynarodowej społeczności BM. Turcja również często dostarczała egipskiemu Bractwu Muzułmańskiemu broni i informacji wywiadowczych.

Według Mohammeda Abdela Kadera z Al Arabiya Institute for Studies z siedzibą w Arabii Saudyjskiej, tureckie wsparcie ujawniło “więzi łączące Erdogana z Bractwem Muzułmańskim i ich wspólne zainteresowanie przywróceniem ‘ery islamskich rządów’, postrzeganej przez Bractwo jako podstawa do chronienienia narodu islamskiego’. Jednak po objęciu urzędu prezydenta Egiptu przez generała el-Sisiego, związki między Turcją a Bractwem osłabły, ze względu na tureckie obawy przed wyalienowaniem oraz odwetem ze strony Egiptu i państw Zatoki.

W maju 2010 roku turecka humanitarna organizacja pozarządowa Relief Foundation (IHH) zaokrętowała załogę na turecką flotę na wodach międzynarodowych, kierując ją do Strefy Gazy, próbując przełamać izraelską blokadę i dostarczyć zaopatrzenie, które, jak utrzymywano, było pomocą humanitarną. Izraelska marynarka wojenna przejęła jeden ze statków, Mavi Marmara”. Śmierć poniosło wtedy ośmioro członków IHH na pokładzie. Szczegółowy raport z tego incydentu opublikowany przez Jerusalem Center for Public Affairs podkreśla, że IHH współpracował i otrzymywał pomoc finansową ze strony tureckiej filii Bractwa Muzułmańskiego. Według tego raportu, IHH i tureckiemu Bractwu zapewniono pasażerów dla flotylii spośród globalnej organizacji Bractwa.

Więzi personalne

Recep Tayyip Erdogan

Morsi i Erdogan

Morsi i Erdogan

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan od zawsze wspiera międzynarodowe Bractwo Muzułmańskie i był bliskim sprzymierzeńcem byłego egipskiego prezydenta, Mohammeda Morsiego. Erdogan głośno protestował przeciwko usunięciu Morsiego z urzędu i wojskowemu reżimowi, który go zastąpił, oraz zapewniał o demokratycznych intencjach Morsiego. W odpowiedzi na rozprawienie się wojskowych ze zwolennikami Bractwa na placu Rabaa al-Adawiya w sierpniu 2013 roku, Erdogan obwiniał wspólnotę międzynarodową o usunięcie Morsiego:  “Jasne jest, że wspólnota międzynarodowa, wspierając wojskowy pucz i milcząc na temat wcześniejszych masakr, zamiast bronić demokracji i ładu konstytucyjnego w Egipcie zachęcała obecną administrację do tej rozprawy”. W swoich publicznych przemówieniach Erdogan pokazywał czteropalczasty gest, symbol “Rabia” – pozdrowienie BM oznaczające opór przeciwko egipskiem siłom porządkowym.

We wrześniu 2014 roku, w trakcie wydalania przywódców egipskiego Bractwa Muzułmańskiego z Kataru, Erdogan wydawał się być gotowy do przyznania im azylu. Powiedział dziennikarzom: “Jeśli złożą  wniosek o przyjęcie w Turcji, to rozpatrzymy ich sytuację i będą mogli się tu przenieść, jeżeli nie znajdziemy powodów, by tego nie robić”.

Rząd Erdogana ma ścisłe ideologiczne związki z BM. Dba o ciepłe stosunki z tym islamistycznym ugrupowaniem w nadziei na utrzymanie i wzmocnienie wpływów w regionie.

Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani

Były premier Kataru, Al Thani

Były premier Kataru, Al Thani

Były premier Kataru (do 2013), szejk Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani potajemnie przetransferował 850 000 dolarów dla przywódców Bractwa Muzułmańskiego w trakcie prezydentury Morsiego. Dokument datowany na 28 marca 2013 roku podaje szczegółową alokację funduszy od Hamada bin Jassima dla osób znajdujących się na “długiej liście” przywódców Bractwa Muzułmańskiego.

Oprac. Grażyna Jackowska na podst.: https://www.counterextremism.com/threat/muslim-brotherhood

Część 1: https://euroislam.pl/raport-o-bractwie-muzulmanskim-cz-1/

Część 2: https://euroislam.pl/raport-o-bractwie-muzulmanskim-cz-2-struktura-i-finansowanie/

Część 3: https://euroislam.pl/raport-o-bractwie-muzulmanskim-cz-3-rekrutacja-i-szkolenie/

Część 4: https://euroislam.pl/raport-o-bractwie-muzulmanskim-cz-4-przemoc-i-zwiazki-z-terroryzmem/

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign