Radykalny islam i antysemityzm na warszawskim uniwersytecie

Obcinanie rąk, kamienowanie – tak, ale pod pewnymi warunkami… Gdański imam promuje radykalny islam i antysemityzm na katolickim uniwersytecie – UKSW.

meczet-w-gdanskuMiało być tak pięknie wyszło jak zwykle. Wczoraj na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego studenci politologii zorganizowali debatę – „Islam a wielokulturowość”. Wśród zaproszonych gości obok polskich naukowców (dr Małgorzata Peck, ks. dr hab. Janusz Balicki) był także imam z gdańskiego meczetu Hani Hraish.

Jako obserwatora i uczestnika rozmaitych debat odbywających się na uniwersytecie zaskoczyła mnie niespotykana jednostronność. Trudno było oprzeć się wrażeniu, że tak naprawdę organizatorzy nie zadbali nawet o pozór dyskusji. Wszyscy mówili jednym głosem – „jesteśmy skazani na islam w Europie, ponieważ nasze społeczeństwa się starzeją, dlatego też musimy prowadzić dialog w duchu multikulturowości”.

Po bliźniaczo podobnych wystąpieniach, z których wynikało, że islam doskonale odnajduje się w europejskiej przestrzeni, przyszedł czas na pytania publiczności. Gdański imam pytany, o stosunek do drastycznych kar religijnych dopuszczanych przez prawo koraniczne oświadczył – cytuję – „gdyby w Gdańsku obcięto złodziejom z dziesięć rąk, może było by lepiej”. Muzułmański duchowny „uspokoił” publiczność mówiąc, że wprawdzie islam dopuszcza kamienowanie kobiet, ale dopiero, kiedy znajdzie się „aż czterech świadków zdrady małżeńskiej”. Imam nie ukrywał także swojego stosunku do poligamii, tłumacząc, że „istnieją uzasadnione okoliczności”, w których zasadne jest, żeby mężczyzna miał więcej niż jedną żonę. Oczywiście przypadków posiadania więcej niż jednego męża przez kobietę po prostu nie ma – kontynuował swój wywód imam.

Kiedy jedna ze studentek zadała mu pytania, dotyczące doktryny radykalnego islamu – wahabizmu promowanego przez Arabię Saudyjską w stosunkach międzynarodowych, imam odpowiedział: „Prawdziwym problemem w stosunkach międzynarodowych są Stany Zjednoczone, a wszystkiemu winne jest… państwo Izrael”.

Sam Hani Hraish przybył do Polski w latach 80. z Palestyny. Z jednej strony może budzić obawy fakt, że katedra uniwersytecka służy do promowania radykalnego islamu i staje się miejscem „mowy nienawiści” wobec Żydów, z drugiej zaś ujawnienie prawdziwych poglądów muzułmańskich duchownych działających w Polsce pozbawia nas złudzenia, że radykałowie działają jedynie na Zachodzie.

Relacja:
Piotr Ślusarczyk – doktorant na Wydziale Polonistyki UW, autor rozprawy „Uniwersalista wobec problemów multikulturowości” wydrukowanej w roczniku Sekcji Polskiej Międzynarodowego Towarzystwa Uniwersalizmu – „Wspólnotowość i postawa uniwersalistyczna. Rocznik PTU, nr 6 / 2008 – 2009.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje

Dzihadyści zaatakowali w Rosji