Przegląd tygodnia w świecie islamu

Kenia – po zamachu w Mpektoni
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

„Co jest nie tak z tą religią?” – pyta retorycznie autor tekstu ze strony Creepingsharia. I prezentuje przegląd wydarzeń z jednego tylko tygodnia w świecie muzułmańskim

Kenia – po zamachu w Mpektoni
Kenia – po zamachu w Mpektoni

Kenia:
Co najmniej 34 osoby zginęły w zamachu w Mpeketoni. Niezidentyfikowani sprawcy podpalili hotele, restauracje, placówki bankowe i rządowe biura oraz strzelali na ulicach.
Major Emmanuel Chirchir, rzecznik prasowy armii, obwinia al-Shabaab – wywodzącą się z Somalii powiązaną z al-Kaidą grupę bojowników. Napastnicy krzyczeli „Allahu Akbar!”.

Nigeria:
Bojownicy z Boko Haram są posądzani o kolejne porwanie. Tym razem z osady nomadów na północnym wschodzie, niedaleko miasta Chibok, porwano 20 kobiet. W kwietniu islamscy bojownicy porwali prawie 300 dziewcząt, większość z nich do dziś nie wróciła do domów.

Irak:
Sunniccy bojownicy przyznali się do dokonania masakry na setkach szyickich więźniów należących do służb bezpieczeństwa. Opublikowali drastyczne zdjęcia z masowej egzekucji w Tikrit jako ostrzeżenie i zapowiedź nowych mordów.

Syria:
Powiązana z al-Kaidą sunnicka organizacja terrorystyczna działająca w Iraku, a także w Syrii – Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL) – udaremniło próby dostarczenia zapasów jedzenia i leków do niektórych obszarów wschodniej Syrii – podają aktywiści z brytyjskiej Syrian Observatory for Human Rights. Od kwietnia ofensywa ISIL we wschodniej Syrii skierowana przeciw islamskim buntownikom, przynależącym do innych organizacji partyzanckich, kosztowała życie 640 osób; 130,000 musiało opuścić swoje domy.

Hiszpania:
Policja w Madrycie aresztowała osiem osób należących do siatki dżihadystów rekrutujących nowych członków. Na ich czele stał były więzień Guantanamo. Rząd obawia się, że islamiści, którzy wyjechali do Syrii i tam brali udział w walkach, wrócą do Hiszpanii. W tym roku minęła 10 rocznica zamachów w Madrycie z 11 marca. W wyniku zamachu al-Kaidy wybuchły wówczas cztery pociągi wypełnione pasażerami, zginęło 191 osób.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Belgia:
Cztery osoby zginęły z ręki mordercy, który ostrzelał muzeum żydowskie w Brukseli. Ostatnia ofiara, Alexandre Strens, którego matka jest Żydówką a ojciec wyznającym islam Berberem, miał zostać pochowany w pobliżu grobów jego dziadków na cmentarzu w Taza, na północnym wschodzie Maroka. Mężcznyznę podejrzanego o dokonanie zbrodni – Mehdiego Nemmouche – zatrzymano w Marsylii.

Indonezja:
Islamiści świętują zawarcie sojuszu z ISIS. Jest on bardzo niebezpieczny, ponieważ zwiększa liczbę potencjalnych terrorystów pragnąych wziąć udział w konflicie w Syrii albo Iraku. Sidney Jones, pochodzący z Jakarty ekspert ds. terroryzmu potwierdza, że obywatele Indonezji brali udzuał w walkach w Syrii oraz że są zwolennikami ISIS i często przejawiają bardziej radykalne postawy niż zamachowcy z Bali.

Sudan:
Emerytowany libijski generał Khalifa Heftar, który dowodzi skierowanej przeciw islamskim bojówkom kampanii wojskowej znanej jako „Operacja Godność”, oskarżył bezpośrednio Sudan o wspieranie bojówek. Heftar uważa, że to właśnie one najbardziej wyniszczają Afrykę Północną.

Chiny:
Skazano na śmierć 3 osoby zamieszane w zamachy na placu Tiananmen w Pekinie w październiku ubiegłego roku. Media donoszą, że rząd oskarża islamskich bojowników. Pięć osób zgnięło, a 40 odniosło obrażenia, kiedy w tłum w północnej części placu wjechał samochód, który po chwili eksplodował. Wygląda na to, że wszyscy skazani byli Ujgurami. Prowincja Xinjiang jest zamieszkana przez wyznających islam Ujgurów, a już o wcześniejsze ataki Chiny oskarżały separatystów. Region ten znalazł się na krawędzi, kiedy miesiąc temu w samobójczym zamachu na placu Urumqi zginęło 39 osób. W marcu 29 osób zostało zasztyletowanych na stacji kolejowej w Kunming.

Australia:
Pewnego upalnego dnia na początku bieżącego roku śliczna Pakistanka Amina stała przerażona w salonie swojego domu rodzinnego w Sydney, podczas gdy jej ojciec opowiadał jej, w jaki sposób planuje ją zamordować. „Zabiję cię tu i teraz” – krzyczał do 16-latki „I nikt nie piśnie o tym ani słówka, bo jestem ważną osobą we wspólnocie”. Rodzice obiecali oddać dziewczynę za żonę człowiekowi starszemu od niej o 13 lat, ona jednak sprzeciwiła się ich woli. Od lat w Australii tuszowano małżeństwa młodocianych powołując się na kulturę i tradycję zamkniętych środowisk – do czasu, kiedy na światło dzienne wypłynęła historia 12-latki “poślubionej” 26-letniemu studentowi pochodzącemu z Libanu.

Wielka Brytania:
Wypowiedź premiera wydaje się być bezpośrednią odpowiedzią na skandal “konia trojańskiego”, który ujawnił islamski ekstremizm w brytyjskich szkołach. Podczas skandalu ujawniono, że w niektórych szkołach narzucano „kulturę terroru i zastraszania”. Naczelny inspektor szkół Sir Micheal Wilshaw oznajmił, że dyrektorzy tych szkół zostali zepchnięci na margines w wyniku “zorganizowanych kampanii wymierzonych w konkretne placówki”.
Inspektorzy odkryli, że w szkołach panowała segregacja płciowa, odwołano też obchody chrześcijańskich świąt, takich jak Boże Narodzenie, podczas gdy islamskie święta nadal były obchodzone. W jednej ze szkół nauczyciele powiedzieli uczniom, że nie wierzą w ewolucję.

GB na podstawie www.creepingsharia.wordpress.com

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook