„Projekt burka”: transformacja i prowokacja

Czy burkę można wyrwać z kontekstu religijnego i bawić się jej obrazem jak abstrakcyjnym przedmiotem? Artystka Selina Roman uważa, że tak. Na razie nie wiadomo jak odbierają jej pomysły sami muzułmanie. Przedstawiamy recenzję z artystycznego portalu Beautiful Decay. (red)

* * *

„Burqa Project” Seliny Roman za pośrednictwem fotografii oraz innych sztuk wizualnych rzuca wyzwanie konwencjonalnej wiedzy odbiorców, polemizując z dosłownym znaczeniem tego ubioru.

Burka (…) od lat jest powodem wielu kontrowersji, zwłaszcza w zachodnich społeczeństwach. Wielu twierdzi, że ten ubiór zniewala kobiety, pozostawiając je zagubione, bez prawa głosu, w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

1

Roman, była dziennikarka, chce zaoferować swoim odbiorcom inny punkt widzenia, nowy sposób postrzegania – tak komentuje swoje artystyczne przesłanie: „Mimo, że burka ma znaczenie religijne, pozbawiam ją kontekstu wiary, próbując odkryć inne jej aspekty. Zamiast przedstawiać ją jako strój zniewalający, pozwalam jej falować i powiewać na tle idyllicznej Florydy. Tutaj staje się efemerycznym, nieważkim przedmiotem wyrwanym z politycznego kontekstu”.

Oprócz oczywistego nacisku na piękno i kobiecość, którą tego rodzaju ubiór odwzorowuje, Selina Roman rzuca światło na cechy, które często umykają naszej uwadze. Jej zdaniem jest wiele ciekawych właściwości, które oferuje nam noszenie burki, takie jak anonimowość, bezpieczeństwo czy siła.

2

„Burka zakrywa kobietę od czubka głowy aż po stopy, zostawiając jednie otwór z siatki, umożliwiający spoglądanie na świat. Otoczenie jednak nie jest w stanie zobaczyć jej twarzy. Dla niektórych, ubiór ten jest jedynie czymś w rodzaju obszernego przedmiotu, unoszącego się na tle krajobrazu. Dla innych, jej anonimowość przeobraża się w wszechwiedzącą moc. Pod jej nakryciem mógłby się znajdować ktokolwiek Czy ona uśmiecha się do nas zza swojego kokonu z tkaniny? Czy nas przedrzeźnia? Szydzi z nas? Możliwe, że nigdy się tego nie dowiemy. Ani tego kim jest, ani skąd pochodzi. Wszystko co wiemy, to to, że stoi przed nami, zapełniając przestrzeń. Może odejść w każdej chwili, znikając tak szybko, jak się pojawiła.”

3

Roman zaznacza, że zajmuje neutralne stanowisko w tej sprawie. Obrazy i przemyślenia artystki jednakże, zmuszają nas do wypracowania własnych odpowiedzi na pytania, które zadaje poprzez swoje prace. Czy możemy powiedzieć, że kontrowersyjna burka zamiast zniewalać, w gruncie rzeczy wyzwala kobiety ją noszące? Czy jest narzędziem władzy?

Symbolem piękna i niewinności? Na te pytania, musimy odpowiedzieć sobie sami.

Źródło: www.beautifuldecay.com

Tłumaczenie PŚ

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign