Proces najmłodszego więźnia Guantanamo

Wiezienie wojskowe guantanamo
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Omar Khandar staje przed sądem oskarżony o zabicie amerykańskiego żołnierza. Tak jak większość jego kolegów z więzienia Guantanamo automatycznie oskarżał władze więzienia o  torturowanie.  Czy jest to prawda czy Omar po prostu wypełnia zalecenia  z podręcznika al Kaidy dla osób uwięzionych?

Rozpoczął się proces najmłodszego więźnia Guantanamo, Omara Khadra, którego oskarża się, że w 2002 roku mając 15 lat rzucił granat i zabił amerykańskiego żołnierza w trakcie potyczki w Afganistanie – poinformowała BBC.

Wiezienie wojskowe guantanamo
Wiezienie wojskowe guantanamo

Obecnie 23-letni obywatel Kanady jest pierwszym więźniem, który stanął przed sądem wojskowym w Guantanamo za prezydentury Baracka Obamy.

Khadr twierdzi, że w więzieniu znajdującym się na terenie amerykańskiej bazy wojskowej na Kubie torturami zmuszono go, by przyznał się do zabicia żołnierza USA.

Według przedstawicielki ONZ Radhiki Coomaraswamy proces Khadra może stać się niebezpiecznym precedensem w sądzeniu dzieci-żołnierzy na całym świecie. Dodała, że od zakończenia drugiej wojny światowej żadne dziecko nie było sądzone za zbrodnie wojenne.

– Standardy sądzenia nieletnich są jasne: dzieci nie powinny być sądzone przed trybunałami wojskowymi – uważa Coomaraswamy.

Prowadzący sprawę sędzia zaznaczył, że oskarżyciele będą musieli udowodnić, że Khadr zamierzał popełnić przestępstwo oraz poinstruował przysięgłych, że mogą uwzględnić jego wiek przy podejmowaniu decyzji.

Rozprawa rozpoczęła się we wtorek i potrwa prawdopodobnie trzy tygodnie. W środę wygłoszone zostaną mowy wstępne.

Według prokuratorów Khadr jest członkiem Al-Kaidy i zabił sierżanta Christophera Speera podczas ataku sił specjalnych USA na jeden z budynków zajmowanych przez terrorystów we wschodnim Afganistanie. W starciu Khadr został postrzelony dwa razy w plecy i wkrótce potem przewieziono go do Guantanamo.

Zdaniem obrony Khadr sam jest ofiarą i do udziału w wojnie zmusiła go rodzina, która ma bliskie powiązania z Osamą bin Ladenem. Co więcej zeznania, które złożył w czasie śledztwa wymuszono na nim grożąc mu m.in. gwałtem i śmiercią.

Jak postępować w więzieniu? Z podręcznika zagrywek al-Kaidy.

Więcej na: interia.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook