Premier Turcji chce deportować Ormian

Ludobojstwo Ormian chrzescijanskiej mniejszości w muzulmanskiej Turcji Osmańskiej 1915 - 1917
| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Premier Turcji ostrzegł, że może deportować do 100 tys. Ormian mieszkających w Turcji bez obywatelstwa po przyjęciu przez parlamenty USA i Szwecji rezolucji określających zabójstwa Ormian przez Turków otomańskich podczas I wojny światowej jako ludobójstwo.

Ludobojstwo Ormian chrzescijanskiej mniejszości w muzulmanskiej Turcji Osmańskiej 1915 - 1917
Ludobojstwo Ormian chrzescijanskiej mniejszości w muzulmanskiej Turcji Osmańskiej 1915 - 1917

Turcja odwołała wcześniej z tego powodu swych ambasadorów z Waszyngtonu i Sztokholmu. Ostrzegła także, że rezolucje mogą opóźnić postępy w kruchym procesie pojednania między Turcją i Armenią.

Zapytany przez turecki oddział BBC, co sądzi o rezolucjach, premier Recep Erdogan odparł: „W naszym kraju żyje obecnie 170 tys. Ormian. Tylko 70 tys. z nich to obywatele tureccy, ale tolerujemy pozostałe 100 tys. W razie potrzeby mogę być zmuszony nakazać tym 100 tys. ludziom powrót do ich kraju, bo to nie są moi obywatele. Nie muszę ich trzymać w swoim kraju”.

Większość Ormian w Turcji żyje i pracuje w Stambule. Wielu przybyło tu po trzęsieniu ziemi w Armenii w 1988 r. i podjęło nielegalną pracę.

Erdogan zarzucił ormiańskiej diasporze, że stoi za wspomnianymi rezolucjami, oraz wezwał Armenię i inne rządy państw obcych, by nie ulegały temu lobby.

Więcej na: dziennik.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze