Premier Australii ostrzega nielegalnych imigrantów

Premier Australii Scott Morrison nagrał wideo, w którym ostrzega przemytników oraz osoby zamierzające ubiegać się o azyl, aby nie próbowali przybywać do Australii.

Dwuminutowy klip zostanie przetłumaczony na piętnaście języków i ma zacząć pojawiać się w Internecie w przeciągu dwóch tygodni. Będzie również rozpowszechniany w dziesięciu krajach, w tym w Indonezji, Malezji, Tajlandii, Pakistanie, Bangladeszu, Sri Lance, Afganistanie i Iraku.

Na początku filmu Morrison przedstawia się i mówi, że ma prostą wiadomość dla każdego, kto chce nielegalnie przybyć do Australii drogą morską: „Rząd Australii nie toleruje przemytu ludzi i nielegalnych podróży drogą morską. Nikt, kto podejmuje próbę nielegalnej podróży statkiem do Australii, nie będzie mógł się tu nigdy osiedlić”. Premier następnie ostrzega, że ​​rząd skutecznie powstrzymuje przemyt ludzi od już 4,5 roku i od tego czasu zawrócił ponad 800 osób do państw, z których przybyli. „Zatem nie marnujcie pieniędzy ani nie ryzykujcie życiem swoim ani innych osób” – podsumowuje.

Film powstał wkrótce po uchwaleniu ustawy o ratownictwie medycznym drogą powietrzną. Morrison skrytykował tę ustawę mówiąc, że prowadzi ona do osłabienia granic Australii i ostrzegł, że zmiany mogą wznowić proceder przemytu ludzi. „Moje zadanie teraz, zadanie rządu, będzie polegać na tym, aby decyzja parlamentu skutkująca osłabieniem naszych granic, nie spowodowała nagłego wysypu statków pragnących przybić do australijskich wybrzeży.”

Premier poinformował także o planach ponownego otwarcia centrum dla uchodźców na Wyspie Bożego Narodzenia, aby uchronić kraj przed napływem statków z imigrantami.

Memphis, na podst. https://www.dailymail.co.uk