Porozumienie Niemiec z Tunezją w sprawie wydalania imigrantów

W czasie wizyty kanclerz Merkel w Tunezji zawarte zostało porozumienie w sprawie odsyłania imigrantów. Tunezja zobowiązała się do rozpatrywania spraw osób, których wniosek o azyl został odrzucony w Niemczech, a które nie mają dokumentów, do sprawdzania ich tożsamości w ciągu 4 tygodni. W ciągu kolejnego tygodnia mają być wydawane nowe dokumenty. Tunezyjski zamachowiec, który rozjechał ciężarówką 12 osób na przedświątecznym jarmarku w Berlinie nie mógł być wydalony do Tunezji, ponieważ władze tego kraju nie były w stanie przez rok sprawdzić, że jest on ich obywatelem. Na wydalenie z Niemiec czeka 1500 Tunezyjczyków.

Jednocześnie Niemcy zobowiązały się do zainwestowania 250 mln euro w różne projekty tworzące miejsca pracy w Tunezji; 15 mln euro ma być przeznaczone na pomoc dla powracających z Niemiec imigrantów, którzy zdecydowali się na dobrowolny powrót. (g)

Źródło: dw.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom