Porozumienie dublińskie o przyjmowaniu wniosków azylowych w Unii będzie zmienione

Europejski komisarz ds. migracji Dimitris Avramopoulos powiedział w środę, że w ciągu trzech-czterech miesięcy państwa członkowskie zajmą się zmianą zasad przyjmowania wniosków o azyl zawartych w porozumieniu dublińskim. Zgodnie z tym porozumieniem dotychczas nielegalni imigranci składali wnioski o azyl w pierwszym kraju unijnym, do którego dotarli i w tym kraju przebywali do momentu pozytywnego rozpatrzenia wniosku (albo wydalenia). Parlament europejski wypowiedział się 17 listopada za zmianą porozumienia dublińskiego, ponieważ obciąża ono głównie dwa kraje unijne, do których trafiają nielegalni imigranci: Włochy i Grecję.

Nowe porozumienie, za którym opowiada się większość krajów Unii oraz Włochy i Grecja miałoby zawierać jakiś mechanizm przymusowego rozlokowywania imigrantów we wszystkich krajach unijnych z karami finansowymi dla krajów, które się nie podporządkują.

Możliwe, że zmianą zasad udzielania azylu przywódcy unijni zajmą się już na spotkaniu, które ma odbyć się w dniach 14-15 grudnia.(g)

Źródło: euobserver.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom