Polski ramadan w zgodzie z zaleceniami Karadawiego

Polscy muzułmanie rozpoczęli Ramadan, w trakcie którego szczególnie podkreślają jedność polskiej społeczności muzułmańskiej.

Najważniejszym krokiem w podtrzymaniu tej jedności, zdaniem Ligi Muzułmańskiej jest „zgoda przywódców polskich organizacji muzułmańskich co do potrzeby przestrzegania fatwy odnoszącej się do rozpoczęcia i zakończenia Ramadanu, wydanej przez Europejską Radę Fatw i Badań”.

Europejska Rada Fatw i Badań, to instytucja założona przez szejka Jusufa al-Karadawiego i będąca jednym z organów Federacji Islamskich Organizacji w Europie (FIOE), uznawanej powszechnie za organizację parasolową Bractwa Muzułmańskiego.

Samo uznawanie fatwy dotyczącej rozpoczęcia i zakończenia ramadanu nie powinno wywoływać niepokoju. Warto jednak obserwować sytuację, by się przekonać czy pozostałe – poza Ligą Muzułmańską – polskie organizacje muzułmańskie również nie zaczną wchodzić bardziej w strefę oddziaływania szejka Karadawiego i Bractwa Muzułmańskiego.

Jan Wójcik

tłum z arab. MD

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Europa nieprzygotowana na masową migrację

Narasta przemoc w Iranie

Belgia uległa szantażowi Iranu