Policjant działał słusznie, ale jest “rasistą”

8 listopada zapadła decyzja w sprawie Michaela Khiriego, który w lipcu zaatakował i obraził policjanta w departamencie Yvelines, we Francji, po tym, jak funkcjonariusze zarządzili kontrolę tożsamości jego zawoalowanej żony.

21-latek, nawrócony na islam w wieku lat 16, został skazany przez sąd na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu i 1000 euro grzywny. Sąd przychylił się do opinii prokuratora, który uznał zachowanie Khiriego za „nieuzasadnione” w świetle ustawy z 2011 roku, zakazującej całkowitego zakrywania twarzy.

Pomimo obciążającego dla młodego muzułmanina wyroku, prokuratura w Wersalu wszczęła jednocześnie śledztwo w sprawie „podżegania do nienawiści i dyskryminacji rasowej” przez wspomnianego policjanta. Po interwencji funkcjonariusza i jego dwóch współpracowników na przedmieściach w Trappes doszło do kilkudniowych zamieszek. Policjant może znaleźć się w poważnych tarapatach po tym, jak na swoim facebookowym profilu opublikował zdjęcie grupy „Białe kobiety są najpiękniejsze”, przedstawiające kobietę w nikabie pozującą przed meczetem. Jego konto na Facebooku zostało zamknięte, a mężczyznę umieszczono w tymczasowym areszcie generalnego inspektoratu policji.

„Nie wiem, co dokładnie zarzuca się mojemu klientowi” – stwierdził adwokat policjanta. „Jeśli chodzi o publikację zdjęcia kobiety w chuście, to mamy do czynienia z reprodukcją zdjęcia, które może stanowić przestępstwo, a nie z samym przestępstwem.”

„To złożone wykroczenie” – skomentował sprawę prokurator Vincent Lesclous, podkreślając, że oskarżony funkcjonariusz będzie miał możliwość „wytłumaczenia się przed sądem, w obecności obrońcy.” Prokurator stwierdził jednocześnie, że obie sprawy są niezależne. „Policjantowi nie postawiono specjalnych zarzutów związanych z kontrolą tożsamości kobiety. (…) Po przeprowadzeniu kontroli był z pewnością zdenerwowany, ale nie chciał nikogo obrazić.”

Obserwatorium Przeciw Islamofobii przyjęło z zadowoleniem rozpoczęcie śledztwa w sprawie postępowania policjanta. Zgromadzenie Przeciwko Islamofobii we Francji (CCIF) uznało, że śledztwo rzuciło nowe światło na „drastyczną kontrolę tożsamości, której przebieg zdeterminowały uprzedzenia policjanta.”

Khiri z mecenasem Bataille

Khiri z mecenasem Bataille

Niektórzy komentatorzy podkreślają jednak, że postępowanie prokuratury ma na celu złagodzenie nastrojów w Trappes, gdzie wśród lokalnych władz narasta niepokój rozwojem salafizmu.

Sprawa coraz wyraźniej nabiera politycznego wymiaru. W ubiegłym tygodniu, w trakcie procesu o obrazę noszącej nikab żony Khiriego, Cassandry Bélin, jej adwokat skierował do trybunału zapytanie o zgodność zakazu zakrywania twarzy z konstytucją, powołując się na „wolności osobiste.” Wniosek zostanie rozpatrzony 11 grudnia. Adwokat, mecenas Phillipe Bataille, twierdzi że obecna ustawa „pozwala islamofobicznym policjantom polować na zawoalowane kobiety”.

Adwokat policjanta twierdzi z kolei, że „pod przykrywką religii (…) mniejszości i salafici chcą zakazać kierowania wszelkiej krytyki pod ich adresem.”

Bochun, na podst.: http://tempsreel.nouvelobs.com/topnews/20131108.AFP1430/voile-integral-a-trappes-la-justice-se-prononce-sur-le-c

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign