Planowali zamach w odwecie za karykatury Mahometa

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Dwaj mieszkańcy Chicago zostali aresztowani i oskarżeni o przygotowywanie zamachu terrorystycznego na redakcję duńskiego dziennika, który w 2005 roku opublikował karykatury Mahometa – podało we wtorek amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Mężczyźni, 49-letni Amerykanin David Headley i 48-letni obywatel kanadyjski urodzony w Pakistanie Tahawwur Rana, są oskarżani o spisek terrorystyczny poza granicami Stanów Zjednoczonych i wspieranie materialne ugrupowania terrorystycznego. Zostali aresztowani odpowiednio 3 i 18 października w Chicago. Headleyowi grozi dożywocie, a Ranie 15 lat więzienia – poinformowano w komunikacie.

Śledczy skonfiskowali Headleyowi m.in. nagrania wideo przedstawiające budynek redakcji dziennika Jyllands-Posten za dnia i w nocy, a także budynki wojskowe w pobliżu kopenhaskiego dworca. FBI odnalazło również u niego bilet lotniczy z Atlanty do Kopenhagi na 29 października i ustaliło, że wielokrotnie kontaktował się on ze swoimi współpracownikami w Pakistanie.

Amerykańskie władze zapewniły, że w samym Chicago i okolicach nie ma obecnie zagrożenia atakami, a aresztowania nie mają związku z innymi spiskami terrorystycznymi wykrytymi w Nowym Jorku, Illinois, Teksasie i Bostonie.

Duński dziennik po raz pierwszy opublikował 12 karykatur Mahometa we wrześniu 2005 roku. Przedrukowanie ilustracji w innych krajach wywołało w 2006 roku falę zamieszek w wielu państwach islamskich.

Więcej na: interia.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze