Pierwsze centrum deradykalizacji otwarte we Francji

Władze francuskie zaprezentowały dziennikarzom pierwszy ośrodek deradykalizcji, który mieści się w osiemnastowiecznym pałacyku nad Loarą. Ma w nim mieszkać 25 osób w wieku 18-30 lat, zagrożonych radykalizacją muzułmańską. Uczestniczenie w programie, składającym się z zajęć o historii, religii, filozofii i mediach będzie dobrowolne – ośrodek przeznaczony jest dla osób, które chcą się wyrwać ze środowisk radykalnych islamistów. Młodzi nosić będą uniformy a dzień zaczynać się będzie o 6:45 podniesieniem francuskiej flagi.

Podobnych ośrodków ma być stworzonych we Francji 12, po jednym w każdym z regionów. W ciągu 2 lat ma w nim wziąć udział 3600 uczestników spośród 9300 osób, których władze francuskie uważają za zradykalizowanych.

Krytycy pomysłu ośrodków twierdzą, że staną się one miejscami wzajemnej radykalizacji uczestników, tak jak stały się nimi więzienia. (g)

Źródło: France24

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom