Pierwsza transseksualna prezenterka w Pakistanie

Pakistański kanał telewizyjny Kohenoor News zatrudnił jako prezenterkę osobę transseksualną Marvię Malik, co jest przełomem dla społeczności marginalizowanej w tym głęboko konserwatywnym kraju.

Była modelka Marvia Malik, pojawiła się na ekranie w ubiegły piątek 26 marca. Stacja jak twierdzi szef działu informacji chce być postępowa i uważa, że każdy ma prawo do realizacji swoich marzeń. Na rekrutacji ujęła pytaniem: „Chcielibyście mnie widzieć jako żebraczkę, prostytutkę czy osobę tańczącą na festiwalach kulturalnych, a może dacie mi porządną pracę w waszym kanale?”

Malik w domu nie była akceptowana, została wyrzucona z niego w wieku 15 lat. Akceptację i sympatię znalazła w Lahore, kulturowej stolicy Pakistanu. Społeczność osób transseksualnych w patriarchalnym społeczeństwie pakistańskim jest obiektem dyskryminacji i wiele pozostaje do zrobienia.

Ostatnio jednak Pakistan stara się zrobić wiele dla takich osób jak Malik. W roku 2009 Pakistan został jednym z krajów, które jako pierwszy na świecie uznały trzecią płeć. Senat przyjął ustawę chroniącą osoby transseksualne, a jedna z prowincji zgodziła się nawet, żeby w prawie jazdy jako płeć pojawiła się litera „X”. Wszystko przebija jednak fatwa 50 najbardziej uznanych pakistańskich kleryków, którzy już dwa lata temu uznali, że osoby transgender posiadają pełne prawa małżeńskie, dziedziczenia i pogrzebu w islamskim prawie.  Co prawda nie bez zastrzeżeń. Małżeństwo zostało dopuszczone dla osób, które identyfikują się z jedną płcią i mają fizyczne cechy tej płci, wtedy mogą poślubić osobę płci przeciwnej. Jednak to postęp w porównaniu do Kościoła Katolickiego, którego Kongregacja Nauk Wiary zakazuje w prawie kanonicznym małżeństw osób, które przeszły zabiegi zmiany płci. (j)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy