Paryż: atak na komisariat na przedmieściu

Miasteczko Champigny-sur-Marne dotychczas kojarzyło się raczej z targiem staroci. (Foto: Lionel Allorge / CC BY-SA ; creativecommons.org)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Tłum około 40 młodych mężczyzn zaatakował łomami i fajerwerkami komisariat policji w miasteczku Champigny-sur-Marne, kilkanaście kilometrów na wschód od Paryża.

Napastnikom nie udało wedrzeć się do środka, gdzie schronili się dwaj policjanci, którzy byli celem ataku; zniszczono szyby w budynku i kilka samochodów policyjnych. Nikogo nie aresztowano, policja prowadzi dochodzenie.

Nie wiadomo, dlaczego doszło do ataku. Komisariat znajduje się w sercu dziesięciotysięcznego blokowiska i był to trzeci atak na niego w ciągu dwóch lat. Mer miasteczka podejrzewa, że mogło chodzić o jakiś „incydent ze skuterem sprzed paru dni”, ale nie jest jasne, o jaki incydent chodzi.

„Ta dzielnica opanowana jest przez handel narkotykami. Sprawcy mają poczucie bezkarności, już nie boją się policji”, powiedział Grégory Joron z policyjnych związków zawodowych. Na innym paryskim przedmieściu w ubiegłym tygodniu wyciągnięto dwóch policjantów z nieoznakowanego radiowozu i postrzelono ich z ich własnej broni; jeden jest w stanie ciężkim.

Policja francuska uważa, że jest niewystarczająco chroniona przepisami i że prezydent Macron traktował ją jako jako kozła ofiarnego po demonstracjach przeciwko rasizmowi w policji, jakie wzorem USA odbyły się w tym roku we Francji.

W poniedziałek odbyły się w Champigny i w Paryżu demonstracje policjantów, żądających zwiększenia ochrony policji. Na wtorek planowane jest spotkanie przedstawicieli policjantów z ministrem spraw wewnętrznych, a na czwartek spotkanie z prezydentem Macronem.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Francuski minister spraw wewnętrznych zapowiedział uchwalenie ustawy delegalizującej sprzedaż fajerwerków, które stanowiły broń tłumu w atakach na różne posterunki policji i policjantów na ulicach. Jednak według policyjnych związkowców jest to niewystarczające, aby zapewnić policji bezpieczeństwo. (g)

Na podstawie: dw.com, todayonline.com, rawstory.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook