Papież za obecnością islamu w Niemczech, ale przeciw łamaniu konstytucji

Benedykt XVI spotkał się w piątek w Berlinie z przedstawicielami społeczności muzułmańskiej w Niemczech. Ocenił, że owocna współpraca między chrześcijanami i muzułmanami jest możliwa. Wskazał, że wspólny fundament dają wartości, zapisane w konstytucji.

Spotkanie z wyznawcami islamu rozpoczęło drugi dzień wizyty papieża w jego ojczyźnie. Benedykt podkreślił, że obecność wielu muzułmańskich rodzin w Niemczech od lat 70. ubiegłego wieku stała się w coraz większym stopniu charakterystyczną cechą tego kraju. Jednak dla wspólnego dobra „potrzebna jest ciągła praca nad tym, by się wzajemnie lepiej poznać i zrozumieć” – powiedział papież, według opublikowanego tekstu przemówienia.

Wielu muzułmanów przywiązuje dużą wagę do religijnego wymiaru życia. Czasem jest to odbierane jako prowokacja w społeczeństwie, w którym panuje tendencja do spychania tego aspektu życia na margines albo co najwyżej ograniczania go do sfery indywidualnej decyzji – zauważył Benedykt.

Podkreślił, że Kościół katolicki z determinacją zabiega o to, by publiczny wymiar przynależności religijnej cieszył się odpowiednim uznaniem. Jednak – zaznaczył papież – niezbędny jest szacunek do siebie nawzajem, który opiera się na porozumieniu co do niezbywalnych wartości, szczególnie nienaruszalnej godności jednostki.

– W Niemczech – jak w wielu innych, nie tylko zachodnich krajach – te ogólne ramy odniesienia są wyznaczone przez konstytucję, której prawna treść jest obowiązująca dla wszystkich, niezależnie od tego czy jest członkiem wspólnoty wiary, czy nie – powiedział papież. Dodał, że dla wielu ojców niemieckiej konstytucji „chrześcijański obraz człowieka był siłą inspirującą”. – Ale wiedzieli, że muszą mieć na względzie także ludzi innych wyznań i niewyznających żadnej religii. Wspólny fundament znaleziono w uznaniu pewnych niezbywalnych praw, właściwych naturze ludzkiej – powiedział Benedykt XVI.

więcej na fakty.interia.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje

Dzihadyści zaatakowali w Rosji