Ostatnia księgarnia zamknęła się w półtoramilionowym Peszawarze

W Peszawarze, półtoramilionowej stolicy stanu w północnym Pakistanie, zamknięta została ostatnia księgarnia. Niegdyś miasto miało kilkanaście księgarń i inne ośrodki kultury, w tym centra prowadzone przez zagraniczne instytucje. Stanem rządzą islamiści, którzy zmusili poprzednio teatry i sale koncertowe do zaprzestania działania a partyzantka talibów wysadza w powietrze szkoły, bazary, kościoły i meczety szyickie.

Właściciele zamkniętej księgarni uważają, że za zniknięcie księgarń odpowiadają islamscy terroryści i moda na nowoczesne gadżety, takie jak iPady i iPhony, który wykorzystywane są głównie do grania a nie do czytania. Na froncie zamkniętej księgarni powiesili wielki napis: „Całe społeczeństwo z powodu swej ignorancji opanowuje moralny upadek, bezmyślność, ekstremizm i terroryzm. Biblioteki i księgarnie nic dla takiego społeczeństwa nie znaczą. Dlatego jesteśmy zmuszeni zamknać naszą księgarnię”. (g)

Źródło: Washington Post 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom