Organizacje pozarządowe oskarżają Straż Graniczną o łamanie praw człowieka Czeczenów

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Na przejściu granicznym w Terespolu  w piątek 17 marca, przedstawiciele organizacji pozarządowych i adwokaci próbowali wymóc na funkcjonariuszach Straży Granicznej wpuszczenie do Polski grupy Czeczenów bez odpowiednich dokumentów.

„Pełnomocnicy cudzoziemców usiłowali wymóc na funkcjonariuszach Straży Granicznej wydanie zezwolenia cudzoziemcom na wjazd do Polski jeszcze przed podaniem przez samych cudzoziemców powodów i celu przyjazdu do naszego kraju w trakcie odprawy graniczne”, informuje w oświadczeniu Straż Graniczna.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, adwokaci z Okręgowej Rady Adwokackiej chcieli być obecni przy postępowaniu na granicy i twierdzą, że zostały naruszone prawa obcokrajowców. „Nie jest możliwe dopuszczenie osób postronnych, w tym pełnomocników, do czynności przeprowadzanych podczas odprawy granicznej osób przekraczających granicę państwową”, odpowiada Straż informując jednocześnie, że pełnomocnicy cudzoziemców mają możliwość zapoznać się niezwłocznie z decyzją jak i materiałami.

Straż Graniczna twierdzi, że tylko część cudzoziemców można było zidentyfikować jako osoby poszukujące azylu, reszta byli to obcokrajowcy wjeżdżający na teren naszego kraju w celach ekonomicznych, bez odpowiednich do tego dokumentów. SG przyjęła wnioski od cudzoziemców poszukujących ochrony międzynarodowej, pozostali otrzymają odpowiedź odmowną. (j)

Żródło: SG, Gazeta Wyborcza

 

 

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook