ONZ wysyła siły pokojowe do Sudanu

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła rezolucję zezwalającą na wysłanie sił pokojowych do spornego, leżącego między północną a południową częścią Sudanu, regionu Abyei. 4200 etiopskich żołnierzy zostanie rozmieszczonych początkowo na pół roku.

Przed tygodniem przedstawiciele północnego i południowego Sudanu podpisali porozumienie przewidujące demilitaryzację regionu Abyei.

Porozumienie zakłada wycofanie się z Abyei sudańskiej armii i rozlokowanie tam etiopskich sił pokojowych, które mają nadzorować ten proces.
W Abyei, leżącym w centralnym Sudanie, znajdują się złoża ropy naftowej oraz pastwiska wykorzystywane przez plemiona północne i południowe. Region ma znaczenie symboliczne dla obu stron.

21 maja siły z Północy opanowały Abyei, główne miasto spornego regionu, a następnie zajęły cały region, zmuszając dziesiątki tysięcy ludzi do ucieczki. Była to odpowiedź na atak z 19 maja na konwój armii, w którym zginęło co najmniej 22 żołnierzy.

Na mocy porozumień pokojowych, które zakończyły trwającą 22 lata wojnę domową między Północą a Południem, Sudan ma 9 lipca podzielić się na dwa państwa: Sudan ze stolicą w Chartumie i Republikę Południowego Sudanu ze stolicą w Dżubie.

Więcej na: interia.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook