ONZ pomoże Mali pozbyć się Al-Kaidy

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła w czwartek francuski projekt rezolucji, autoryzującej rozmieszczenie sił międzynarodowych pod dowództwem afrykańskim w Mali, którego północ opanowali islamiści powiązani z Al-Kaidą.

Zadaniem tych sił, które będa się nazywać AFISMA, będzie udzielanie pomocy siłom bezpieczeństwa Mali w odzyskaniu kontroli nad terytoriami opanowanymi przez Al-Kaidę i innych islamistów. Ponadto państwa członkowskie ONZ zostały upoważnione do pomocy w odbudowie sił bezpieczeństwa w Mali, którym międzynarodowe siły afrykańskie będą pomagać w operacjach na północy.

Rezolucja upoważnia siły AFISMA, których mandat określono na rok, do użycia „wszelkich niezbędnych środków” zgodnych z zasadami prawa międzynarodowego. Reuters podkreśla, że sformułowanie „wszelkie niezbędne środki” w języku dyplomatycznym oznacza, że chodzi o siły militarne.

Oczekuje się, że siły AFISMA będą liczyć do 3,3 tys. żołnierzy. Będą pomagać siłom bezpieczeństwa Mali w odzyskaniu obszarów na północy tego kraju, znajdujących się „pod kontrolą terrorystów, ekstremistów i ugrupowań zbrojnych” – głosi rezolucja.

Otwarta pozostaje kwestia sfinansowania tych sił. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ma przedstawić opcje finansowania Radzie Bezpieczeństwa.

Polska się waha

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Szef operacji pokojowych ONZ Herve Ladsous powiedział, że nie oczekuje, by operacja militarna na północy Mali rozpoczęła się przed wrześniem lub październikiem przyszłego roku.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych 10 grudnia zdecydowali formalnie o utworzeniu szkoleniowej misji wojskowej UE, która ma wesprzeć państwa afrykańskie w interwencji w Mali. Polska wciąż nie podjęła decyzji, czy weźmie w niej udział.

Więcej na tvn24.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook