ONZ: Islamskie kraje boją się monitorowania dyskryminacji kobiet

Organizacja Konferencji Islamskiej (OIC) na dorocznym posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC) poświęconym prawom kobiet, opowiedziała się przeciwko powołaniu Specjalnego Sprawozdawcy, który monitorowałby łamanie praw kobiet.

W trakcie całodziennego spotkania UNHRC poświęconego prawom kobiet, kraje islamskie zrzeszone w największym bloku państw w ONZ – Organizacji Konferencji Islamskiej, protestowały przeciwko powołaniu Specjalnego Sprawozdawcy, którego zadaniem byłoby monitorowanie praw dyskryminujących kobiety. Wprowadzenie nowych mechanizmów dotyczących dyskryminacji praw kobiet jest oczekiwane od 2005 roku i wspierane przez Sekretarza Generalnego ONZ. Niestety idea lepszej ochrony praw kobiet spotkała się z aktywną opozycją ze strony OIC i jej państw członkowskich.

Pakistan przemawiający w imieniu OIC nie zgodził się z propozycją, ponieważ mogłoby to doprowadzić do podsycania rozdźwięku pomiędzy uniwersalnością praw człowieka, a poszanowaniem różnorodności kulturowej, religijnej i prawnej. Decyzja taka prowadziłaby do dalszej polaryzacji w systemie, ponieważ mogłaby być postrzegana jako wymierzona w określone grupy regionalne i religijne – podkreślił przedstawiciel Pakistanu.

Głos zabrały Egipt i Algieria, razem z Pakistanem przeciwstawiające się naruszaniu różnorodności kulturowej, wynikającej ze specyficznych uwarunkowań oraz historycznej i religijnej różnorodności.

Również Iran sugeruje, że środki podjęte w sprawie ochrony kobiet powinny uwzględniać tło historyczne i kulturowe. By nie być gołosłownym, przedstawiciel Iranu podkreślił rolę czystości moralnej we wzmocnieniu zapobiegania przestępczości, w celu wyeliminowania przemocy wobec kobiet i dziewczynek.

Można tylko zastanawiać się, co oznacza ta „różnorodność kulturowa”? Pakistan jest krajem z dużym odsetkiem gwałtów, których sprawcy nie są ścigani przez państwo. Kraj ten nie posiada też odrębnych regulacji dotyczących przemocy w rodzinie.

Nie lepiej jest Egipcie, zdającym się być bliżej standardów zachodnich. Gwałt na małżonce nie jest czynem nielegalnym, a prawo nie zakazuje przemocy w rodzinie. Prawo wymaga też, by ofiara przedstawiała przynajmniej kilku naocznych świadków, warunek niezwykle trudny do spełnienia w sytuacjach, kiedy do przestępstw dochodzi w czterech  ścianach lub gdy przemoc wobec kobiet tolerowana jest przez społeczeństwo.

Podobnie jest w Algierii i Iranie. Ponadto irańska konstytucja zabrania dostępu kobietom do najwyższych stanowisk w państwie oraz do stanowisk sądowniczych.

JW na podst. EYE on the UN

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Dzihadyści zaatakowali w Rosji

Izolacja rządu talibów już nie działa

Niemcy: czy deportacja imigrantów będzie sprawniejsza?