Okaleczanie kobiet zdelegalizowane w Sudanie

Okaleczanie kobiet przez wycinanie im warg sromowych i łechtaczek (FGM – female genital mutilation) zostało zdelegalizowane w Sudanie. W piątek rząd przyjął dekret, przewidujący kary do trzech lat więzienia dla osób przeprowadzających takie zabiegi.

Chociaż nie jest nakazywane w islamie, to uważane jest za religijnie zalecane w wieku krajach muzułmańskich, bo zmniejsza chęć kobiet do seksu. Według ONZ okaleczanie kobiet jest w Sudanie powszechne; poddano mu tam prawie 90 procent kobiet w wieku 14-49 lat. Równie powszechne jest w Egipcie, Somalii, Etiopii, Gwinei, Sierra Leone, a na mniejszą skalę okaleczanie kobiet stosowane jest w ponad 20 innych krajach Afryki i Azji. (g)
Źródła: i24news.tv, Wikipedia

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom