Ocieplenie relacji między Izraelem i Turcją

Po latach separacji może nastąpić przełom w stosunkach turecko-izraelskich. W Szwajcarii odbyło się tajne spotkanie wyższych urzędników z obu krajów.

Wśród osób uczestniczących w rozmowach w Zurychu byli ze strony izraelskiej szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Yossi Cohen i były dyrektor w MSZ Joseph Ciechanover, a ze strony tureckiej Feridun Sinirlioğlua, dyrektor generalny MSZ.

Ustalenia z tych rozmów mają posłużyć jako podstawa do porozumienia w sprawie ocieplenia stosunków, które ma zostać podpisane w najbliższych dniach. Odrodzenie obustronnych stosunków sugerował kilka dni wcześniej prezydent Turcji Erdogan.

Stosunki pomiędzy Jerozolimą i Ankarą załamały się po tym, jak izraelska marynarka przechwyciła flotyllę prowadzoną przez statek Mavi Marmara, który próbował naruszyć blokadę bezpieczeństwa nałożoną na Gazę przez Izrael w maju 2010 roku. Izraelska próba przejęcia statku zakończyła się śmiercią dziewięciu tureckich aktywistów i dziesiątkami rannych, gdy po wejściu na pokład statku komandosi marynarki zostali zaatakowani przez uczestników flotylli aktywistów kijami i pałkami.

Istniejące już wcześniej napięcie pomiędzy obydwoma krajami nasiliło się, a Erdogan, ówczesny premier, odwołał do kraju ambasadora. Izrael w odwecie odwołał swojego, a Turcja rozpoczęła postępowanie sądowe przeciwko wyższym oficerom IDF.

W 2013 roku prezydent Barack Obama pośredniczył w przekazaniu izraelskich przeprosin Ankarze, ale nadzieje na powrót do pełnej normalizacji nie zostały zrealizowane.

Obecna umowa ma dotyczyć: przywrócenia ambasadorów, anulowania procesów przeciwko żołnierzom IDF, stworzenia przez Izrael funduszu dla ofiar incydentu z Mavi Marmara; tureckiego zobowiązania do nietolerowania żadnej „działalności terrorystycznej” na swoim terytorium.

Turcja ma między innymi przestać tolerować na swoim terenie Salaha Arouriego, agenta Hamasu, podejrzanego o porwanie i zabójstwo trzech izraelskich nastolatków na Zachodnim Brzegu, w czerwcu 2014 roku. Turcja pozwoli na poprowadzenie izraelskiego gazociągu po swoim terytorium. Mają się też rozpocząć bezpośrednie negocjacje w sprawie sprzedaży gazu ziemnego Turcji przez Izrael.

Rozmowy pomiędzy dyrektorem generalnym MSZ Izraela Dorem Goldem i jego tureckim odpowiednikiem Sinirlioğluaem i innymi wyższymi tureckimi urzędnikami odbyły się już w czerwcu, co wielu obserwatorów uznało za pierwszy znak nadchodzącej odwilży w obustronnych stosunkach.

Xsara na podstawie: http://www.israelnationalnews.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign