Wiadomość

Obrzezanie kobiet nielegalne w Sudanie

Sudan zakazał okaleczania narządów płciowych kobiet i dziewczynek, znanego pod angielskim skrótem FGM. Za naruszenie zakazu przewidziane są kary do trzech lat więzienia.

W Sudanie praktyka okaleczania dziewczynek jest powszechna; według ONZ około 87% dziewczynek i kobiet w wieku 14-49 lat jest obrzezanych. W niektórych prowincjach Sudanu już wcześniej zabieg ten był nielegalny, ale zakaz nie był przestrzegany. Nie wiadomo, czy nowe przepisy będą skuteczniejsze.

Zabieg, przeprowadzany zwykle przez tradycyjne znachorki, polega na ogół na wycięciu łechtaczki i warg sromowych, a czasem także na częściowym zaszyciu samego wejścia do pochwy. Jego celem jest ograniczenie przyjemności, czerpanej przez kobiety z seksu, a rezultatem różne problemy zdrowotne, takie jak zapalenia dróg moczowych, pęcherza i nerek, cysty, ból w czasie stosunku i trudności z porodem.

W niektórych przypadkach kończy się to śmiercią ofiary. Według tradycyjnych wyobrażeń operacja ma zapobiec „rozwiązłości” kobiet, a kobiety nieobrzezane uważane są za nieskromne i mają trudności przy wychodzeniu za mąż.

Obrzezanie kobiet praktykowane jest w ponad 30 krajach na świecie,  głównie w muzułmańskich krajach w  Afryce i na Bliskim Wschodzie. Praktykowane jest także, choć jest zabronione, w Europie, wśród imigrantów z tych krajów.

Nie jest to zabieg w islamie określany jako „obowiązkowy”, ale na ogół jest uznawany za „zalecany” w oparciu o kilka opowieści (hadisów) z życia Mahometa. Wielu islamskich teologów wydało jednak opinie przeciwne okaleczaniu dziewczynek, m.in. teolodzy z uniwersytetu islamskiego Al Azhar i Wielki Mufti Egiptu.

Zakaz okaleczania dziewczynek w Sudanie jest częścią rewolucji obyczajowej, jaka dokonuje się w tym kraju po obaleniu rok temu długoletniego dyktatora, Omara al-Bashira, który rządził w oparciu o tradycyjne prawo islamskie, szariat. Do jego obalenia przyczyniły się masowe demonstracje, a ważną w nich rolę odegrały kobiety.

Od roku trwa odchodzenie od szariatu, zlikwidowano przepisy ograniczające możliwości studiowania i pracy kobiet i nakazujące im noszenie określonych strojów. Kobieta została przewodniczącą Sądu Najwyższego, zniesiono karę śmierci za porzucenie islamu (pisaliśmy o tym tutaj, tutaj i tutaj). (g)

Źródło: BBC

Przeczytaj też: Obrzezanie kobiet to część islamskiej tradycji.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom