Obama: Iran od lat budował tajny ośrodek nuklearny

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Iran od lat w tajemnicy rozbudowywał ośrodek nuklearny – oświadczyli prezydenci USA i Francji, oraz premier Wielkiej Brytanii, domagając się śledztwa. W ocenie CIA ośrodek jest przeznaczony wyłącznie do celów militarnych. Premier Brown powiedział, że w sprawie Iranu żadna opcja nie jest wykluczona.

Do wspólnego oświadczenia doszło podczas szczytu G20 w amerykańskim Pittsburgu. – Oczekujemy od MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej-red.) natychmiastowego śledztwa tej niepokojącej wiadomości (Iran poinformował dziś o drugim ośrodku nuklearnym – red.) – powiedział Barack Obama, prezydent USA.

Dodał, że podczas spotkania Iran-światowe potęgi 1 października w Genewie kraj ten musi być gotów na pełną współpracę z MAEA, albo spotka go dalsza izolacja.

Obama poinformował, że tajny ośrodek był budowany przez kilka lat w środku góry, niedaleko świętego miasta Kom, około 160 kilometrów od Teheranu. Iran już wcześniej miał nuklearny ośrodek w Natanz.

Skala kłamstw irańskiego rządu szokująca

Według amerykańskiego wywiadu – jak donoszą agencja Associated Press, Reuters, oraz telewizja CNN – nowa, ukrywana do tej pory, baza jest ewidentnie przeznaczona do celów militarnych. Mówił o tym też prezydent Obama. – Wielkość i lokacja tego ośrodka nie pasuje do pokojowego programu – powiedział Obama. – Irański rząd musi teraz okazaćpoprzez czyny – pokojowe intencje, albo zostanie uznany za winnego złamania prawa i standardów międzynarodowych – groził.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Iran łamie reguły, które obowiązują inne państwa – mówił Obama.

Premier Gordon Brown stwierdził, że skala zwodzenia świata przez irański rząd jest szokująca i rozzłości ona w konsekwencji społeczność międzynarodową oraz zaostrzy jej reakcję. – Musimy wyznaczyć jasną granicę, której Iran nie będzie mógł przekroczyć – dodał.

Brown powiedział, że w sprawie Iranu żadna opcja nie jest wykluczona (nawiązując do ewentualnego ataku – red.), ale preferowaną są sankcje. Także prezydent Nicolas Sarkozy zapowiedział zaostrzenie sankcji, jeśli do grudnia nie nastąpi dogłębna zmiana w polityce Iranu

Więcej na: gazeta.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook