Nowe niemieckie przepisy o dzieciach-terrorystach i dzieciach-małżonkach

Rządząca w Niemczech CDU chce zmian w przepisach dotyczących małżeństw z osobami w wieku poniżej 18 lat. Dotychczasowe przepisy dopuszczały związki, w których jedno z partnerów miało 16 lub 17 lat; w każdym przypadku potrzebna była zgoda sądu. Jednak wraz z uchodźcami takich związków pojawiło się ponad 1000, niepełnoletnie oczywiście są dziewczynki. Proponowane przepisy, nad którymi w czwartek ma odbyć się zamknięta dyskusja, nie będą pozwalały na małżeństwo osób niepełnoletnich i takie nowo zgłaszane małżeństwa będą anulowane.

Rząd jednego z landów, Nadrenii Północnej-Westfalii chce natomiast zmian w przepisach o gromadzeniu danych przez służby bezpieczeństwa. Obecnie mogą one gromadzić dane o osobach w wieku powyżej 16 lat, a władze chcą obniżenia tego wieku do 14 lat, ponieważ coraz więcej nastolatków się radykalizuje. Spośród 238 dżihadystów, którzy podróżowali do Syrii, kilkanaścioro to osoby nieletnie. W kwietniowym wybuchu bomby w świątyni Sikhów w Essen dwóch zatrzymanych miało 16 lat a jeden 17. W lutym zatrzymano 16-latkę, która próbowała zabić policjanta w Hanowerze. (g)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom