Nowa szwedzka tradycja – Ramadan

Szwedzki McDonald’s reklamuje menu na Ramadan
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

„Jeżeli ludzie w szwedzkim społeczeństwie coś powtarzalnie praktykują, to staje się to tradycją”, uważa historyk religii Jenny Berglund.

“Oczywiście. Święto celberowane przez Szwedów w Szwecji musi z pewnością być uznane za szwedzką tradycję”, mówi socjalistka Veronica Palm.

To samo uważa Anders W. Jonsson z partii centrowej: „Skoro duża grupa Szwedów przez wiele lat celebrowała Ramadan, to ja to widzę jako szwedzką tradycję”. Dodaje jednak, że w szwedzkich tradycjach nie muszą uczestniczyć wszyscy Szwedzi. Ale z pewnością więcej Szwedów pości w Ramadan niż je sfermentowanego śledzia w sierpniu.

Edward Riedl, konserwatysta sprzeciwia się i nie postrzega Ramadanu jako szwedzkiej tradycji, ale “to zrozumiałe, że jeżeli coraz więcej osób z innych kultur i religii staje się Szwedami, to obchodzą inne święta, niż te tradycyjne”.

Chrześcijański demokrata Roland Utbult jako jedyny dystansuje się od używania terminu „szwedzka tradycja” w przypadku Ramadanu. Jednak inni chadecy są skłonni uznawać to za szwedzką tradycję, ze względu na to, że część społeczeństwa od jakiegoś czasu to praktykuje.

Dyskusja na Twitterze z Richardem Jomshofem ze Szwedzkich Demokratów na temat Ramadanu skończyła się przyrównaniem przezeń islamu z nazizmem i komunizmem.

Jest też aspekt finansowy, Szwedzka Organizacja Handlu podaje, że obrót w sklepach spożywczych w okresie Ramadanu wzrasta o jeden milliard szwedzkich koron.

AX na podst. http://speisa.com/modules/articles/index.php/item.723/swedish-politicians-agree-of-course-ramadan-is-a-swedish-tradition.html

Szwedzki McDonald’s reklamuje menu na Ramadan

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze