Nowa kopuła nad Grobowcem Józefa

Palestyńczycy dewastuja grobowiec Józefa
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Trwająca renowacja Grobowca Józefa (hebr. Kewer Josef) w Nablusie (hebr. Szchem) nabiera tempa.  Remont ma się zakończyć w ciągu 2 tygodni. W poniedziałek zainstalowano na nim nową kopułę.

Palestyńczycy dewastuja grobowiec Józefa
Palestyńczycy dewastuja grobowiec Józefa

Budynek został zniszczony przez palestyński motłoch 10 lat temu po tym jak Ehud Barak, ówczesny premier, podjął jednostronną decyzję o całkowitym wycofaniu stamtąd izraelskiego wojska. W budynku palono opony, a grobowiec podpalono i zdemolowano. Po tym akcie wandalizmu tuż obok wzniesiono meczet, co miało podkreślić islamską dominację. Zdewastowany grobowiec pomalowano na zielono – kolor islamu.  Sam grób w środku obiektu pokryto swastykami, a miejsce służyło de facto jako szalet.

W 1996 r. bojówki Fatahu próbowały siłą przejąć obiekt i zaatakowały strzegących go żołnierzy. W ataku zginęły dziesiątki żołnierzy i studentów jesziwy, którą doszczętnie zniszczono 4 lata później w 2000 r. przy okazji demolki Grobowca.  Do 2007 r. izraelskie wojsko nie dopuszczało Żydów do obiektu w obawie przed linczami.

Zgodnie z porozumieniami obiekt miał był dostępny całą dobę dla żydowskich i chrześcijańskich pielgrzymów. Przez ostatnie lata prowadzono starania, by budynek wrócił pod izraelską jurysdykcję, co przewidywały porozumienia między Izraelem a Autonomią Palestyńską, podobnie jak Grobowiec Racheli w Betlejem czy Machpela (Grobowiec Patriarchów) w Hebronie. Do Grobowca Józefa Żydzi mogą teraz wchodzić tylko nocą.

Więcej na: izrael.org.il

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook