Noam Chomsky domaga się bojkotu Turcji

Noam Chomsky, językoznawca, filozof i lewicowy działacz polityczny, wraz z ponad 300 naukowcami i ludźmi świata kultury wezwał do bojkotu Turcji w związku z agresją na kurdyjski region Syrii, Rożawę.

Autorzy petycji wzywają do “bojkotu sponsorowanych przez turecki rząd naukowych, artystycznych i muzycznych wydarzeń, odbywających się na i poza terytorium Turcji”. Sygnatariusze uważają bowiem, że “tureckie instytucje naukowe są głęboko wplątane w turecki kapitalizm i kompleks przemysłu zbrojeniowego”, przez co “wzmacniają opresyjny militaryzm państwa”. W petycji zdecydowanie zaprotestowano także przeciwko planom czystki etnicznej przeprowadzanej przez Erdogana.

Inicjatywa, która ma wyraźnie lewicowy charakter, sympatyzuje z Autonomią Rożawy, prawdopodobnie nie tylko ze względu na opresję, ale też lewicowy charakter tworzonego tam ustroju.

Organizatorzy wzywają nie tylko do bojkotu w świecie nauki i kultury, ale także do odrzucenia oferty turystycznej Turcji i nie odwiedzania tego kraju w ramach urlopu. (j)

źródło: The Canary 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wojcik

Jan Wojcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Wszystkie odloty Farida Hafeza

Francja: “Ręce precz od mojego nauczyciela”

Niemieccy Zieloni: “Islamizm jest zagrożeniem”