Niepoprawny uścisk dłoni

Uniwersytet w Cambridge tak desperacko chce uniknąć obrażenia zagranicznych studentów, że ostrzega przed automatycznym uściskiem dłoni na powitanie.

Światowej sławy instytucja wysłała do swoich wykładowców dyrektywę, w której zawarto wyjaśnienia , że niektórzy ludzie są kulturowo wrażliwi na tradycyjny styl powitania oraz że „odpowiedni język ciała także przekazuje powitanie”. Instrukcja, wysłana przez biuro rekrutacji studentów, wywołała oburzenie i konsternację wśród naukowców, którzy twierdzą, że zostali potraktowani jak „nieprzystosowani społecznie”.

„To wygląda na kompletne wariactwo” powiedział wykładowca, który chce pozostać anonimowy. „Nie jesteśmy nieprzystosowani społecznie. Wiemy, kiedy uścisnąć komuś dłoń, a kiedy nie. Cała sprawa wydaje się głupia i niepotrzebna, rozmowy rekrutacyjne staną się jeszcze bardziej kłopotliwe.”

Porad tych uczelnia udziela na „internetowym kursie  dla osób przeprowadzających rozmowy rekrutacyjne”, uzupełnieniu do informatora o rekrutacji nowych studentów. Naukowcy otrzymali powiadomienia doradzające im przeczytanie tej instrukcji. Pod nagłówkiem „Powitanie aplikanta” czytamy: „Istnieje pewna wrażliwość kulturowa związana z uściskami dłoni. Odpowiedni język ciała także przekazuje powitanie”.

Nic więcej nie napisano, ale biuro prasowe uczelni oznajmiło, że instrukcja dotyczy muzułmańskich kobiet i niektórych osób niepełnosprawnych. „To nie jest zakaz uścisku dłoni”, tłumaczy rzecznik prasowy, ”Podpowiadamy  tylko, że w pewnych przypadkach – na przykład w przypadku muzułmańskich kobiet, które nie chcą uścisku dłoni, czy niektórych osób niepełnosprawnych – wykładowcy powinni poprawnie postrzegać daną sytuację, pamiętając, że nie wszyscy mają chęć podawać im ręce”

Takie instrukcje wydają się być związane z faktem, że grupa kandydatów na studia staje się coraz bardziej wielokulturowa. W zeszłym roku na brytyjskie uczelnie przyjeto prawie 281 tys. studentów zagranicznych – to ponad dwa razy więcej niż 10 lat temu.

Dla wielu akademików instrukcje te brzmią protekcjonalnie i są zbyt poprawnie politycznie. „To śmieszne”, mówi jeden z nich, „jeśli ktoś by się sprzeciwiał uściskowi dłoni, to byłoby to oczywiste i wiedzielibyśmy, co robić. Nie potrzebujemy instrukcji”. „Im bardziej starasz się kontrolować te rzeczy i próbujesz wyjść poza normalne, instynktowne formy interakcji, tym bardziej stają się one kłopotliwe w użyciu”, dodał inny.

Sally Hunt, sekretarz generalny Unii Uniwersyteckiej , mówi: „Choć jestem pewna, że porady te mają dobrą intencję, to naukowcy są dorośli i wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, kiedy uścisnąć komuś dłoń, a kiedy nie. Chodzi o to, aby potencjalni studenci z wszystkich środowisk czuli się miłe widziani i mieli równe szanse pokazania swojego potencjału.”

Eksperci do spraw stosunków kulturowych sugerują, że większość ludzi na świecie nie ma zastrzeżeń wobec uścisku dłoni, choć może woleliby inne typy powitania. Niektóre religie, takie jak ortodoksyjny judaizm i islam, mogą sprzeciwiać się dotykowi osób płci przeciwnej. Jeszcze inne kultury mogą sprzeciwiać się uściskom dłoni, jeśli jedna z osób jest przeziębiona albo ma inną chorobę zakaźną.  W przypadku wątpliwości najlepszą alternatywą może być uśmiech. Nikt, nigdzie nie obraża się na ten przyjazny gest. (es)

Tłumaczenie Robert FreeMan
http://www.telegraph.co.uk/education/universityeducation/8954460/Cambridge-University-dons-get-advice-on-the-intricacies-of-the-handshake.html

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign