Niemiecki sąd orzekł zgodnie z szariatem

Sprawa rozwodowa przed sądem szariackim w Birmingham
| 17 komentarzy|
image_pdfimage_print

W Niemczech odmówiono muzułmance rozwodu wedle niemieckiego prawa, zmuszając ją do dostosowania się do dyskryminujących kobiety przepisów szariatu.

W wielu miejscach w Europie sądy zaczęły wydawać decyzje na podstawie prawa szariatu. Niedawno niemiecki sąd uznał, że kobieta, która zawarła małżeństwo w kraju islamskim nie może rozwieźć się zgodnie z prawem niemieckim, ale musi dostosować się do przepisów islamskiego prawa religijnego – szariatu. Taka decyzja sądu oznacza niebezpieczną ingerencję prawa islamskiego w niemiecki system prawny.

Ostatni przypadek dotyczył 23-letniej kobiety pochodzącej z Iranu, która w 2009 roku wyszła za swojego rodaka. Para wyemigrowała do Niemiec i osiadła w Essen, jednak w 2011 roku rozstali się. Kiedy kobieta wniosła o rozwód, a sąd niższej instancji udzielił go, niezadowolony małżonek odwołał się od wyroku.

Sprawa rozwodowa przed sądem szariackim w Birmingham
Sprawa rozwodowa przed sądem szariackim w Birmingham

Sąd Najwyższy w Hamm również przyznał kobiecie rozwód, ale już nie zgodnie z prawem niemieckim, a według zasad szariatu. Zgodnie z logiką sądu, skoro para wzięła ślub wedle szariatu, przepisy te powinny nadal obowiązywać przy rozwodzie, mimo że obecnie małżonkowie mieszkają w Niemczech. Sąd orzekł, że kobieta miała prawo do talaq, islamskiego sposobu uzyskania rozwodu, który polega na powtórzeniu trzy razy zdania „rozwodzę się z tobą”. Zdaniem sędziego to mąż jest wienien rozpadu małżeństwa, ponieważ złamał ślub islamski nie łożąc na żonę przez sześć miesięcy.

Postanowienie sądu o nowo wznieciło starą dyskusję o roli, jaką islam odgrywa w niemieckim orzecznictwie. Zwolennicy twierdzą, że werdykt jest zgodny z zasadą, iż orzecznictwo w sprawach małżeńskich powinno przestrzegać prawa kraju, w którym małżeństwo zostało zawarte. Krytycy twierdzą, że egzekwowanie dziwnych przepisów prawa szariatu nie jest w gestii sądów niemieckich.

Gabbie Batyn, na podst.: http://gatesofvienna.net/2013/06/gates-of-vienna-news-feed-6212013/#123133

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook