Niemcy zbroją Arabów. Sprzęt za ponad 1,2 mld euro

| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Niemieckie firmy zbrojeniowe sprzedały w zeszłym roku do krajów nad Zatoką Perską broń i sprzęt wojskowy za 1,42 mld euro, podwajając w porównaniu z rokiem 2011 wartość eksportu do tej części świata – poinformował dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

Największym odbiorcą niemieckiego sprzętu jest Arabia Saudyjska – pisze wydawana w Monachium gazeta, opierając się na danych ministerstwa gospodarki.

Wartość pozwoleń na eksport broni do tego kraju wyniosła w 2012 roku 1,24 mld euro – dziewięć razy więcej niż rok wcześniej. Jak twierdzi ministerstwo, większość tej sumy przypada na urządzenia służące zabezpieczeniu granicy państwowej tego kraju.

Z danych ministerstwa gospodarki wynika, że wzrosła wartość niemieckiego eksportu do Bahrajnu i Kataru, natomiast Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie otrzymały mniej sprzętu.

Niemiecka opinia publiczna krytykuje od dawna sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej ze względu na powtarzające się przypadki naruszania praw człowieka w tym kraju. Gdy dwa lata temu w Bahrajnie doszło do społecznych protestów, Arabia Saudyjska wysłała tam wojsko i policję w celu zdławienia rozruchów – przypomina „SZ”.

Informacje o wartości eksportu broni pochodzą z odpowiedzi resortu gospodarki na interpelacje opozycyjnej partii Lewica. Jej ekspert do spraw zbrojeń, Jan van Aken, skrytykował politykę niemieckiego rządu „uzbrajania po zęby” Arabii Saudyjskiej i innych państw tego regionu.

Niemieckie media informowały w zeszłym tygodniu o zainteresowaniu Arabii Saudyjskiej niemieckim łodziami patrolowymi. Oferta kupna miałaby opiewać na 1,5 mld euro. Władze w Rijadzie wykazywały też zainteresowanie zakupem czołgów Leopard 2 i transporterów opancerzonych Boxer.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze