Niemcy: naukowiec syryjskiego pochodzenia werbował dla ISIS

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Niemiecka policja aresztowała pracownika naukowego Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt. Pochodzący z Syrii mężczyzna werbował w internecie dla ISIS.

Sprawa wyszła na jaw, gdy doktorant matematyki opublikował na swoim Facebooku wideo, w którym zachęcał do wspierania Państwa Islamskiego. Materiał zarejestrował izraelsko-amerykański instytut Middle East Media Research Institute (MEMRI) i wyemitował w MEMRI TV jako przykład propagandy na rzecz terrorystów.

W obszernej wypowiedzi po arabsku Malik T. usprawiedliwiał działanie ISIS na terenie Syrii, m.in. stosowanie prawa szariatu, w tym kamieniowania. Z kolei akcje militarne USA i ich sprzymierzeńców, „wartych mniej niż świnie”, określił mianem krucjaty prowadzonej przez Zachód dla wyniszczenia muzułmanów.

35-letnim Syryjczykiem, który w Niemczech przebywa od ponad ośmiu lat i ma za sobą kilkanaście semestrów studiów matematycznych, zainteresował się Urząd Ochrony Konstytucji (Verfassungsschutz). Mężczyzn został aresztowany, a strona z materiałem propagandowym, gloryfikującym terrorystyczną milicję, zamknięta.

Oburzenia nie kryją koledzy doktoranta z darmstadzkiego uniwersytetu., gdzie Malik T. miał od dyspozycji własny pokój, oficjalny e-mail i uczelniany telefon. „To dla nas szok. Nikt nie przypuszczał, że Malik, przed którym otworem stoi naukowa kariera, mógł potajemnie pracować dla ISID” – powiedział rzecznik uczelni Jörg Feuck . Władze uczelni rozważają relegowanie Syryjczyka, któremu lokalna prokuratura postawiła już zarzut propagowania przemocy. Na razie mężczyzna został czasowo odsunięty od prowadzenia zajęć ze studentami.

Sam Malik T. wyjaśnił, że wideo nagrał pod koniec ubiegłego roku, podczas pobytu w Stambule, jako ostrzeżenie dla Niemiec przed dalszą militarną współpracą z Amerykanami. „Do tej pory RFN nie miało problemów z ISIS, ale to może się zmienić, jeśli dojdzie do większego niemieckiego zaangażowania w konflikcie na Bliskim Wschodzie” – oznajmił, podkreślając równocześnie, że „kocha Niemcy i chciałby tu dalej prowadzić swoją pracę naukową”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Agnieszka E. Wolska
Źródło: hessenschau.de

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook