Niemcy: mniej wniosków o azyl, lecz nadal dużo

Liczba osób ubiegających się o azyl w Niemczech uległa zmniejszeniu i raczej będzie niższa niż w 2018 roku, podaje portal Deutsche Welle. Większość wniosków jest jednak odrzucana.

„Spodziewam się, że do końca roku dojdziemy do liczby 140 lub 145 tysięcy, a więc będzie ich nawet nieco mniej niż w 2018 roku” – powiedział Hans-Eckard Sommer, szef Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF). Dotąd wpłynęło ok. 110 tysięcy wniosków, a w całym ubiegłym roku było ich 160 tysięcy.

Liczba osób ubiegających się o azyl w Niemczech stale spada, od najwyższego poziomu w 2015 roku, gdy kanclerz Merkel zdecydowała o otwarciu granic i przyjęciu około miliona uchodźców i migrantów, głównie z krajów Bliskiego Wschodu. Od tego czasu Niemcy zaostrzyły przepisy dotyczące migracji, aby przyspieszyć tempo deportacji, a także zwiększyć uprawnienia policji i urzędów imigracyjnych.

Pomimo że wniosków jest mniej, Sommer jest zaniepokojony liczbą nowych przybyszów. Według niego tylko 35 do 38% wniosków o azyl zostaje ostatecznie zatwierdzonych. „Oznacza to, że prawie dwie trzecie osób imigrujących do Niemiec nie ma podstaw do ubiegania się o azyl” – powiedział gazecie „Bild am Sonntag”. Szef BAMF wskazał na jego znaczącą rolę w zwalczaniu terroryzmu, stwierdzając, że postrzega urząd jako „agencję bezpieczeństwa”. Jego zdaniem w tych działaniach pomogła możliwość gromadzenia danych z telefonów komórkowych osób ubiegających się o azyl.

Nowe prawo przyspieszające deportacje, uchwalone w 2017 roku, umożliwiło BAMF zbadanie telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń osób ubiegających się o azyl w celu ustalenia ich tożsamości. Jednak raport Bayerischer Rundfunk (publiczny nadawca w Bawarii) na początku tego roku wykazał, że chociaż władze zapisały dane z tysięcy telefonów i laptopów osób aplikujących o azyl, analizie poddano z nich ok. 30 procent. Z tych danych, które udało się przeanalizować, prawie dwie trzecie informacji okazało się bezużytecznych dla ustalenia tożsamości wnioskodawcy.

Oprac. Anna Żelazna na podst.: https://www.infomigrants.net

O działalności BAMF polecamy również: https://euroislam.pl/lustro-brodera-dlaczego-mamy-pretensje-tylko-do-bamf/

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign