Niemcy: 7000 dżihadystów na Sylwestra

Demonstarcja salafitów w Niemczech
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Niemieckie władze obawiają się, że do końca roku w kraju może pojawić się aż 7000 muzułmańskich ekstremistów.

W Syrii i Iraku już teraz przebywa około 450 niemieckich ekstremistów. Wyznają oni surową interpretację islamu, znaną jako salafizm, i uważają, że dżihad jest prawowitym narzędziem do walki z Zachodem, który uważają za wroga islamu.

Hans-Georg Maassen, szef niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV), powiedział radiu Rundfunk Berlin-Brandenburg, że obecnie w Niemczech przebywa 6300 islamskich ekstremistów, ale liczba ta może do końca roku wzrosnąć do 7000.

Liczba Niemców, których przyciągnął fundamentalny islam, gwałtownie wzrosła. Podczas gdy trzy lata temu w kraju przebywało około 3800 zwolenników salafizmu, w 2012 roku było ich już 4500.

Demonstarcja salafitów w NiemczechMaassen powiedział, że młodych muzułmanów przyciąga do Państwa Islamskiego (IS) jego brutalność. Szef niemieckiego wywiadu mówi również, że grupa formalnie znana jako ISIS wydaje się być „autentyczniejsza” niż Al-Kaida. “Istnieje powiązanie pomiędzy dotychczasowymi sukcesami Państwa Islamskiego (IS), działaniami na terenie Niemiec, a propagandą i działaniami agitacyjnymi skierowanymi w stronę młodych dżihadystów”, uważa Maassen. „Na IS, że tak się wyrażę, panuje teraz moda – jest dużo atrakcyjniejsze niż Al-Nusra Front, wywodząca się z Al-Kaidy grupa w Syrii. (…) Przyciąga tych ludzi nasilona brutalność, radykalizm i rygor, które sugerują, że jest to bardziej autentyczna organizacja, niż sama Al-Kaida (…) która pod względem brutalności przy IS wypada blado”.

Maassen wspomniał również, że wielu młodych ludzi, którzy nie czują się pełnoprawnymi obywatelami, ciągnie do ekstremistycznych islamskich ugrupowań, ponieważ daje im to poczucie przynależności i celu. Mają oni nadzieję, że przez wstąpienie w szeregi takiej organizacji awansują „od zera do bohatera”. Szacuje się, że ok. 450 islamskich fundamentalistów z Niemiec przedostało się do Syrii i Iraku. Niemieckie władze podają, że większość to Niemcy, natomiast 30% jest różnej narodowości – pochodzą z Turcji, Maroka i Bośni.

BfV szacuje, że w całych Niemczech przebywa obecnie ok. 43 000 islamistów, z których poważny niepokój budzić może 1000 osób, a 130 znajduje się pod stałą obserwacją. Raport niemieckich funkcjonariuszy bezpieczeństwa uznaje za „najistotniejszy czynnik radykalizujący” grupę przyjaciół. Miała ona większy wpływ niż rekruterzy, radykalni imamowie, natomiast Internet okazał się innym ważnym źródłem przyciągającym zwolenników ekstremizmu.

Raport podaje, że proces radykalizacji u większości zajmuje rok, co jest wystarczająco długim czasem, żeby przyjść im z pomocą. Jednak nie tak łatwo jest zidentyfikować kogoś, u kogo ten proces w danej chwili przebiega, ponieważ zmiany w zachowaniu mają miejsce dopiero w momencie, kiedy dana osoba już stanie się bardziej radykalna”, pisze Der Spiegel.

aQ na podst. http://rt.com/news/199308-germany-radical-islam-growing/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook