„Nie wszyscy Syryjczycy uchodźcami”, twierdzi niemiecki urząd imigracyjny

Federalny Urząd ds Migracji i Uchodźców (BAMF) nie przyznaje wszystkim Syryjczykom, którzy przybyli do Niemiec statusu uchodźcy.

Wyższy Sąd Administracyjny w Schleswig potwierdziły, że BAMF przyznaje sporej części syryjskich imigrantów ochronę zastępczą, ponieważ nie można uznać, że każdy z nich jest członkiem opozycji politycznej narażonym na prześladowania i tortury po powrocie do kraju.

Niemieckie sądy administracyjne pierwszej instancji widziały tę sprawę do tej pory inaczej i w przypadku złożenia skargi o nie przyznanie ochrony azylowej przez syryjskich imigrantów, większość z trzech tysięcy rozpatrzonych spraw, zakończyła się z korzyścią dla imigrantów. Argumentacja, którą przyjmowały sądy pierwszej instancji była taka, że ucieczka i przebywanie na Zachodzie jest widziane przez syryjskie władze jako krytyka działań rządu, a przez to powrót naraża taką osobę na prześladowania. Teraz Wyższy Sąd Administracyjny w apelacjach odrzuci taką interpretację, ponieważ przesłanki co do potencjalnych prześladowań są niewystarczające.

Do chwili obecnej około 94 tysięcy Syryjczyków otrzymało ochronę zastępczą, która chroni ich przed deportacją, ale z kolei pozwala na łączenie rodzin po długim okresie. (j)

źródło: Zeit

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy