Negocjacje z Iranem – czy uda się odsunąć groźbę zbrojnego konfliktu?

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Komentatorzy amerykańscy są podzieleni co do oceny perspektyw sukcesu rozmów „5+1” z Iranem pod koniec tygodnia w Stambule, w których oprócz USA wezmą udział: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja i Chiny.

Rząd USA gotów jest do kompromisu pozwalającego na pokojowe rozwiązanie konfliktu wokół irańskiego programu atomowego, ale nie wiadomo, czy Teheran wyjdzie mu naprzeciw.

Administracja prezydenta Baracka Obamy zasygnalizowała, że będzie się domagać spełnienia przez Iran trzech warunków: przerwania prac nad wzbogacaniem uranu do poziomu 20 proc. czystości (kiedy staje się on przydatny jako paliwo do produkcji broni nuklearnej), wywiezienia za granicę uranu wzbogaconego już do tego poziomu i zamknięcia podziemnych zakładów nuklearnych Fordo ukrytych w górze w pobliżu miasta Kum.

W zamian Waszyngton miałby poczynić bliżej nieokreślone ustępstwa, co prawdopodobnie oznacza zamrożenie sankcji wobec Iranu.

Stawiając swoje warunki, rząd USA żądałby od Iranu mniej niż dotychczas i mniej, niż tego domaga się Izrael, który chce całkowitego zaprzestania procesu wzbogacania uranu.

 

więcej na onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze