Nauki społeczne pomogą w wojnie z terroryzmem

Brytyjskie MSW przygotowuje plany przewidujące szersze wykorzystanie zdobyczy nauk społecznych w prewencyjnych działaniach antyterrorystycznych – pisze czwartkowy „Financial Times”.

W większym zakresie do wczesnego identyfikowania ekstremistów i dawania odporu ich propagandzie wykorzystana ma być technika tzw. „społecznego profilowania”, już teraz stosowana przez policję w walce z przemytem narkotyków, analiza behawiorystyczna, psychologia tłumu, socjologia organizacji, techniki tzw. prania mózgu itd.

Dokument, nad którym pracuje MSW, wskazuje na korzyści wynikające z zacieśnienia współpracy specjalistów nauk społecznych, przemysłu obronnego i służb bezpieczeństwa państwa.

„Firmy działające w sektorze obronności od dawna sprzedają służbom bezpieczeństwa sprzęt i oprogramowanie, ale dokument MSW chce, by jego produkty i usługi były rozwijane we współpracy z uniwersytetami i czerpały z osiągnięć nauk społecznych” – napisał „FT”.

Dokument wskazuje na cztery dziedziny, w których nauki społeczne, bezpieczeństwo i przemysł obronny mogą współpracować.

Są to: analiza powstawania nieformalnych grup społecznych i wyłanianie się w nich przywództwa, posługiwanie się internetem w celu przyciągnięcia nowego narybku i komunikowania się nieformalnych grup, anomalie zachowania jednostek w tłumie oraz funkcjonowanie dużych organizacji w awaryjnych sytuacjach.

Przykładem współdziałania firm programujących systemy zbiorowego bezpieczeństwa i naukowców są m.in. prace nad technikami identyfikowania ludzi zachowujących się nietypowo przy przechodzeniu przez kontrolę na lotniskach.

Więcej na: interia.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign