Nauki społeczne pomogą w wojnie z terroryzmem

bezpieczenstwo-na-lotniskach
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Brytyjskie MSW przygotowuje plany przewidujące szersze wykorzystanie zdobyczy nauk społecznych w prewencyjnych działaniach antyterrorystycznych – pisze czwartkowy „Financial Times”.

W większym zakresie do wczesnego identyfikowania ekstremistów i dawania odporu ich propagandzie wykorzystana ma być technika tzw. „społecznego profilowania”, już teraz stosowana przez policję w walce z przemytem narkotyków, analiza behawiorystyczna, psychologia tłumu, socjologia organizacji, techniki tzw. prania mózgu itd.

Dokument, nad którym pracuje MSW, wskazuje na korzyści wynikające z zacieśnienia współpracy specjalistów nauk społecznych, przemysłu obronnego i służb bezpieczeństwa państwa.

„Firmy działające w sektorze obronności od dawna sprzedają służbom bezpieczeństwa sprzęt i oprogramowanie, ale dokument MSW chce, by jego produkty i usługi były rozwijane we współpracy z uniwersytetami i czerpały z osiągnięć nauk społecznych” – napisał „FT”.

Dokument wskazuje na cztery dziedziny, w których nauki społeczne, bezpieczeństwo i przemysł obronny mogą współpracować.

Są to: analiza powstawania nieformalnych grup społecznych i wyłanianie się w nich przywództwa, posługiwanie się internetem w celu przyciągnięcia nowego narybku i komunikowania się nieformalnych grup, anomalie zachowania jednostek w tłumie oraz funkcjonowanie dużych organizacji w awaryjnych sytuacjach.

Przykładem współdziałania firm programujących systemy zbiorowego bezpieczeństwa i naukowców są m.in. prace nad technikami identyfikowania ludzi zachowujących się nietypowo przy przechodzeniu przez kontrolę na lotniskach.

Więcej na: interia.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze