Nastoletnia terrorystka z Hanoweru

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Niemieckie media dopiero po tygodniu przyznają, że atak na policjanta na dworcu w Hanowerze miał podłoże terrorystyczne. Funkcjonariusza zraniła nożem licealistka marokańskiego pochodzenia od dawna powiązana z islamistami.

Do dramatycznego incydentu na dworcu doszło przed tygodniem, ale pierwsze infomacje o wydarzeniu były ogólnikowe. „Die Welt” i „Süddeutsche Zeitung” zamieściły wprawdzie relacje zaraz po ataku, jednak starannie przemilczały marokańskie korzenie sprawczyni, mimo że fakt ten odnotowały lokalne media w Hanowerze.

Obszerny opis wydarzenia, portret młodocianej terrorystki jak i analiza motywów jej działania pojawiły się tydzień później na łamach dziennika„Bild” pod znamiennym tytułem „ISIS-Horror w Hanowerze – 15-letnia dziewczynka Safija ugodziła nożem policjanta w szyję”. Gazeta zamieściła też zdjęcia sprawczyni zamachu, od tygodnia przebywającej w areszcie śledczym.

Według relacji policjantów, w feralny piątek 27 lutego, licealistka miała się dziwnie zachowywać i obserwować funkcjonariuszy patrolujących dworzec, dlatego została przez nich wylegitymowana. W momencie, gdy policjant sprawdzał jej dokument tożsamości nastolatka znienacka wyjęła nóż i ugodziła go w szyję. Tylko dzięki szybkiemu przewiezieniu do szpitala i natychmiastowej operacji udało się uratować życie 34-letniemu policjantowi. „Zrobiła to z zimną krwią” – opowiadał później gazecie naoczny świadek ataku. „Jej jedynym zmartwieniem było to, że w czasie zatrzymania chusta zsunęła się jej z głowy i chciała sobie ją jak najszybciej poprawić. Czy zraniony policjant przeżyje, było jej całkowicie obojętne”.

Także dotychczasowe ustalenia śledczych są szokujące. Okazuje się bowiem, że Safija już w wieku siedmiu lat miała pierwsze kontakty z islamistami fundamentalistami. Zachował się film video, gdzie towarzyszy jej niezwykle popularny w Niemczech salaficki aktywista, Pierre Vogel, rodowity Niemiec, konwertyta na islam, uchodzący za jednego z czołowych muzułmańskich duchownych w RFN.

W nagranym wspólnie materiale propagandowym Vogel chwali dziewczynkę za jej fascynację islamem. „Oto nowa muzułmańska generacja, jestem z ciebie dumny. Ucz się pilnie Koranu na pamięć, a z każdą wyuczoną strofą osiągniesz wyższy stopień wtajemniczenia”- zachęcał przed laty.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Fakt, że dziewczynka bardzo wcześnie zdradzała religijną gorliwość potwierdza jej matka, z pochodzenia Marokanka, Hasana L. (57). Ojciec Safiji, Niemiec, dość szybko porzucił żonę i dwoje małych wówczas dzieci. Safija i jej starszy brat Saleh (18) od małego regularnie chodzili do hanowerskiego meczetu i do działającej przy nim szkoły koranicznej prowadzonej  z inicjatywy Stowarzyszenia Niemieckojęzycznego Kręgu Islamskiego. Dziewczynka była tam jedną z wyróżniających się uczennic.

Z czasem też, zdaniem śledczych, zaczęła się radykalizować, a niedawno jej marzeniem i głównym celem stał się wyjazd do Państwa Islamskiego. Z tego powodu pod koniec 2014 roku zainteresowały się nią służby państwowe monitorujące środowiska radykalnych muzułmanów. W końcu Safiji udało się zmylić czujność służb, wyrobić paszport i dwa miesiące temu potajemnie wyjechać do Turcji. Tylko dzięki przytomnemu działaniu matki, która natychmiast pojechała w ślad za córką do Stambułu, Safija nie zdołała przekroczyć granicy syryjskiej i dołączyć do ISIS.

Motywy ataku na policjanta bada teraz specjalna ekipa dochodzeniowa wyspecjalizowana w ściganiu terroryzmu. Nie wiadomo też, jaką rolę odegrał w calej sprawie brat dziewczyny Saleh, który siedzi obecnie w tureckim więzieniu. Zatrzymano go, gdy nielegalnie próbował przekroczyć granice turecko-syryjską, żeby wstapić w szeregi ISIS.

Kilka dni po wydarzeniu w internecie pojawił się wideo-komentarz Pierre Vogla. Salafita podkreślił, że w żaden sposób nie czuje się odpowiedzialny za czyn nastolatki, gdyż ostatni raz rozmawiał z nią pięć lat temu. Wyraził też wątpliwość, czy opis zdarzenia na dworcu odpowiada rzeczywistości i wyraził solidarność z aresztowaną. „To nasza siostra i może liczyć na nasze wsparcie“- skomentowal Vogel.

Agnieszka E. Wolska z Kolonii

Źrodła: http://www.haz.de/

http://www.bild.de/news/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook