Następca Baitullaha Mehsuda wybrany

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Choć pakistańscy talibowie wciąż usilnie zaprzeczają, jakoby Amerykanom udało się zabić ich głównego lidera Baitullaha Mehsuda, w sobotę zebrali się, by wyznaczyć jego następcę. Nowym zwierzchnikiem ruchu Tehrik-i-Taliban-Pakistan został Hakimullah Mehsud, 28-letni komendant polowy znany z agresywności i brutalności.

Do wyboru następcy charyzmatycznego Baitullaha, który zginął 5 sierpnia w amerykańskim nalociue, doszło podczas sobotniej szury (przyp.red. – obrad starszyzny) w agencji plemiennej Orakzai na pograniczu z Afganistanem. 42 talibskich komendantów z całego Pakistanu, którzy wzięli udział w naradzie, jednomyślnie rozstrzygnęło kwestię sukcesji.

Nowy szef konfederacji pakistańskich talibów to jeden z najbardziej agresywnych i brutalnych komendantów z górzystego pogranicza z Afganistanem. Hakimullah Mehsud do tej pory pod swoimi rozkazami miał ok. 2 tys. bojowników walczących w agencjach plemiennych Orakzai, Kurram i Chajber. Jego ludzie wyspecjalizowali się w atakach na konwoje z zaopatrzeniem dla wojsk NATO walczących w Afganistanie. M.in. w ten właśnie sposób zdobywają pieniądze na finansowanie działalności organizacji.

Więcej na: dziennik.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze