Nagrane: bliskowschodnia kultura przemocy

szejk-issa-bin-zayed-al-nahyan-torturuje-kupca-szacha-poora
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Niektórzy z najodważniejszych i najbardziej zasłużonych analityków z Bliskiego Wschodu podkreślają kulturę przemocy w regionie. Kanan Makiya w 1994 roku zatytułował swoją książkę o Arabach Cruelty and Silence (Okrucieństwo i milczenie). Fuad Ajami pisał o Bejrucie straconym na rzecz nowych rządów przemocy o plądrowaniu, okrucieństwie i sekciarskiej nienawiści w Iraku i o okrucieństwie, spustoszeniu i dezorientacji w regionie.

szejk-issa-bin-zayed-al-nahyan-torturuje-kupca-szacha-poora

To okrucieństwo, zazwyczaj skrywane przed obcymi, wyszło na jaw 22 kwietnia 2009 roku, kiedy ABC News nadały taśmę, na której książe ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich sadystycznie torturuje afgańskiego kupca, którego oskarżył o oszustwo. Nie mniej pouczająca była bierna reakcja jego rządu i amerykańskich urzędników. Historia ta pokazuje wiele i jest warta zastanowienia się:

Klan Nahian od dawna rządzi i dominuje w Abu Zabi, największym i najpotężniejszym z emiratów ZEA. Po śmierci w 2004 roku Szejka Zaida ibn Sultana an-Nahajana, który rządził emiratem od uzyskania niepodległości w 1971, jego długo powstrzymywanych 22 synów i wnuków pokazało, do czego są zdolni, w sytuacji świeżo uzyskanej wolności. W szczególności jeden z nich, Issa bin Zaid an-Nahian, młodszy brat obecnego władcy Abu Zabi i przewodniczącego siedmioosobowej federacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chalifa ibn Zaida an-Nahajana (ur. 1948) po prostu oszalał.  To tak, jakbyś przestawił zwrotnicę i człowiek wybrał zły tor swego życia, stając się coraz bardziej brutalnym mówi Libańczyk Bassam Nabulsi (50 l.) z Houston w Teksasie, były wspólnik biznesowy Issy.

Issa spotkał Nabulsiego w Houston, gdzie Nabulsi zapewniał mu dostęp do hoteli i limuzyn. Ich stosunki przekształciły się we współpracę biznesową, która trwała ponad dwanaście lat. Jednak Nabulsi procesuje się teraz z Issą o złamanie kontraktu w sądzie federalnym w Houston. By poprzeć swoje oskarżenia upublicznił 45-minutową taśmę z 2004 roku, na której Issa torturuje afgańskiego sprzedawcę zboża Mohammeda Szacha Poora. Issa oskarżył kupca o oszustwo w sprawie dostarczenia zboża wartego 5000 dolarów do jego rancza i napadł go w nocy na pustkowiu.

ABC News nadało materiał telewizyjny o taśmie (który można zobaczyć tutaj). Towarzyszący mu artykuł Torture Tape Implicates UAE Royal Sheikh (Taśma z zapisem tortur wskazuje na szejka z ZAE) streszcza makabryczne szczegóły:

Szejk zaczął od wpychania piasku do ust związanej przez funkcjonariuszy policji ofiary. Potem strzela z karabinu maszynowego dookoła niego, podczas gdy ofiara wyje niezrozumiale. W innym momencie Szejk nakazuje kamerzyście podejść bliżej: Podjedź, podejdź, podejdź. Niech widać jak cierpi mówi Szejk.

Więcej na: danielpipes.org

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze