Muzułmańska wdowa walczy z szariatem w Grecji

W kraju, w którym 98 procent ludności wskazuje na związki z prawosławiem, muzułmańska wdowa walczy z Sądem Najwyższym, który odwołał się w orzeczeniu do szariatu.

Muzułmańscy imigranci demonstrują w centrum Aten

Muzułmańscy imigranci demonstrują w centrum Aten

Sąd odmówił Molli Sali uznania roszczeń do nieruchomości po zmarłym mężu, powołując się na traktat z Turcją, w którym znajdują się odniesienia do prawa szariatu. Mąż kobiety zmarł w 2008 roku, zapisując jej wszystko w testamencie zarejestrowanym u notariusza.

Mimo to jej teściowie, również mieszkający w Grecji, zakwestionowali jej prawa spadkowe, powołując się na islamskie prawo. Sprawa była rozpatrywana przez jednego z trzech muzułmańskich urzędników powołanych przez grecki rząd do funkcji sędziów rozwiązujących sprawy rodzinne wśród tej mniejszości religijnej.

Porozumienie prawne wynikające z traktatu podpisanego w 1923r. Lozannie pomiędzy Grecją i Turcją, zostało przygotowane dla ochrony mniejszości Turków i Greków w obu krajach. Pozwala ono tym społecznościom żyć przynajmniej w części zgodnie ze swoimi zwyczajami etnicznymi i religijnymi.

Sali wniosła sprawę do sądu cywilnego i wygrała. Mimo tego spór trafił do Sądu Najwyższego, który w 2013 roku orzekł, że traktat międzynarodowy z Turcją wymaga od Grecji umożliwienia muzułmanom rozwiązywania spraw spadkowych zgodnie z prawem islamskim. Jednak Sali uznaje siebie przede wszystkim za Greczynkę i chce, żeby jej sprawa była rozpatrywana zgodnie z prawem greckim, a nie według dogmatów religijnych.

Wdowa wniosła sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który rozpatruje sprawy związane z domniemanym naruszeniem Konwencji Europejskiej z 1953 roku, która ma gwarantować prawa i wolności obywateli państw członkowskich. Najprawdopodobniej Molli Sali jest pierwszą grecką muzułmanką kwestionującą przed ETPC orzeczenia wydane zgodnie z prawem szariatu.

BL na podst: www.christianexaminer.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign