Muzułmańscy ulemowie żądają przeprosin od papieża

| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Międzynarodowy Związek Ulemów Muzułmańskich z siedzibą w Katarze zażądał od Benedykta XVI, rozpoczynającego w piątek pielgrzymkę w Libanie, „przeproszenia muzułmanów” za wykład wygłoszony przez papieża w 2006 r. w Ratyzbonie.

wiązek Ulemów, uczonych w zakresie prawa i teologii islamu, oskarżył Benedykta XVI o chęć podburzania do konfliktu między chrześcijańskim Wschodem a islamem.

Przed pięciu laty w Ratyzbonie Benedykt XVI w swoim przemówieniu zacytował m.in. słowa bizantyjskiego cesarza Manuela II Paleologa: „Pokaż mi, co nowego przyniósł Mahomet, a wtedy ujrzysz tylko to, co złe i nieludzkie – jak choćby to, że nakazał, aby wiarę, którą głosił, rozszerzać za pomocą miecza”.

„Zniewaga islamu”

Wyrwany z kontekstu przemówienia fragment interpretowano jako zniewagę dla islamu. Słowa papieża wywołały protesty muzułmanów na świecie.

Związek Ulemów w komunikacie opublikowanym w nocy z czwartku na piątek „zażądał od papieża przeproszenia muzułmanów za słowa wypowiedziane w Niemczech, kiedy to przepraszał żydów” – informuje agencja AFP.

Związek, któremu przewodniczy wpływowy duchowny islamski szejk Jussef al-Karadawi, oświadczył, że „próbował rozpocząć dialog z Watykanem”, lecz bez powodzenia. Jak zapewniono w komunikacie, związek już wcześniej zażądał od papieża, by przeprosił, lecz ten „tego nie uczynił”.

Ulemowie oskarżyli Benedykta XVI o chęć „podsycania konfliktu między synami tego samego kraju”, nawiązując – jak pisze AFP – do chrześcijan i muzułmanów żyjących w Libanie. Muzułmańscy uczeni oceniają, że konflikt podsyci podpisanie adhortacji apostolskiej (dokumentu podsumowującego synod biskupów z Bliskiego Wschodu, który obradowało w Watykanie w 2010 r.), która według nich „zawiera niebezpieczne treści i idee”.

Więcej na: interia.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook