Muzułmanki w Danii wywalczyły sobie równość, ale ich statusowi zagraża szariat

Duńskie muzułmanki przełamują bariery dotyczące nierówności płci, ale niestety spotykają się z coraz większym poparciem dla prawa szariatu we własnej społeczności.

Ayan Mouhoumed dzisiaj jest szczęśliwą kobietą, chociaż gdy była młodsza napisała do duńskiej gazety, że chciałaby urodzić się chłopcem i cieszyć się taką wolnością jak chłopcy.

„Duńskie kobiety o muzułmańskich korzeniach odnoszą sukcesy w Danii. Biegniemy sprintem na przód. Radzimy sobie dobrze w edukacji, dostajemy dobre prace i otwarcie mówimy w mediach”, mówi Mouhoumed, redaktorka i założycielka „Ethnica Magazine” zajmującego się polityką i kulturą.

W lutym duńskie muzułmanki otworzyły pierwszy w Skandynawii meczet tylko dla kobiet. Wiele z nich wybiera sobie sama własnych partnerów.

Niestety ten postęp w dziedzinie praw kobiet, musi teraz zmierzyć się z rosnącym poparciem dla prawa szariatu. Duńska telewizja wyemitowała reportaż, w którym dwójka nieduńskich muzułmanów udając parę w niektórych duńskich meczetach, gdzie na przykład dowiaduje się od kaznodziejów, że kobieta za cudzołóstwo musi zostać ukamienowana, czy też, że kobieta nie może podejmować pracy bez zgody męża. Mąż z kolei może wziąć dodatkową kobietę za żonę i nie można odmawiać mu jego „seksualnych praw”. Te opinie słyszą także w meczetach uważanych za „umiarkowane”.

Nie jest jasne jakie konsekwencje mają te nauki, ale religijni przywódcy w meczetach cieszą się posłuchem i powstaje pytanie czy nie zagrozi to pozycji duńskich muzułmanek. (j)

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy