Muzułmanka oburzyła muzułmanów – skłoniła się przed papieżem

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Zarejestrowany kamerą gest małej dziewczynki, która w jednym z obozów dla uchodźców pochyliła się do stóp papieża Franciszka, wywołał oburzenie muzułmanów w mediach społecznościowych na całym świecie.

Ich zdaniem scena ta była upokarzająca dla muzułmanów. Pojawiły się również słowa krytyki pod adresem przywódców krajów Bliskiego Wschodu, którzy „porzucili uchodźców”.

Nagranie zarejestrowano w trakcie wizyty papieża w obozie Moria na wyspie Lesbos, gdzie w związku z nową umową pomiędzy Unią Europejską a Turcją trzem tysiącom migrantów grozi deportacja. W trakcie spotkania dziewczynka w biało-różowym ubranku podeszła do papieża, uklęknęła przed nim i płacząc ucałowała jego stopy. Franciszek chwycił ją za ramiona i podniósł.

Dla wielu islamskich użytkowników portali takich, jak Twitter czy Facebook, zdaniem których dziewczynka pochodziła z Syrii, symboliczna scena była upokarzająca ze względu na fakt, że dziecko z muzułmańskiego kraju pada do stóp przywódcy chrześcijańskiemu. Niektórzy uznali to za wyraz desperacji syryjskich uchodźców.

W komentarzach pojawiły się oskarżenia pod adresem przywódców arabskich i prezydenta Turcji, który zdecydował się podpisać porozumienie z Unią Europejską, w ramach którego osoby ubiegające się o azyl po dotarciu do Grecji będą mogły zostać cofnięte do Turcji, jeśli nie otrzymają azylu. Inny z użytkowników krytykował państwa Zatoki Perskiej za pozostawienie sunnitów w Syrii i Iraku pod władaniem szyitów i zamknięcie granic przed ubiegającymi się o azyl Syryjczykami.

Dla niektórych muzułmańskich internautów odwiedziny papieża stanowiły też próbą ewangelizacji muzułmanów. Wielu użytkowników było jednak wdzięcznych Franciszkowi, nazywając go „bardziej współczującym od wielu muzułmanów”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Przypomnijmy, że podczas tej wizyty papież nie tylko odwiedził obóz w Lesbos, ale zabrał również 12 syryjskich uchodźców z trzech rodzin do Rzymu, co uznano za symboliczny i niezwykły gest. Rzecznik Watykanu poinformował w oświadczeniu, że „papież pragnął uczynić gest powitalny w stosunku do uchodźców”.

Bohun, na podst. www.vocativ.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook