Muzułmanie weryfikują materiały szkoleniowe FBI

Urzędnicy FBI oświadczyli, że są gotowi rozważyć propozycję utworzenia koalicji muzułmanów i ugrupowań międzywyznaniowych dla weryfikacji materiałów używanych na szkoleniach antyterrorystycznych.

Pomysł utworzenia koalicji pojawił się na początku lutego, podczas spotkania z dyrektorem FBI Robertem Muellerem, który dyskutował grupami międzywyznaniowymi na temat broszur, filmów wideo oraz innych materiałów treningowych, które przez krytyków uważane są za nieprawdziwe i wręcz islamofobiczne. „Pomysł bardzo nam się podoba, ale to oni powinni złożyć wniosek o zweryfikowanie tych materiałów”, powiedział obecny na spotkaniu Christopher Allen, rzecznik FBI. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Islamic Society of North America (ISNA), Muslim Public Affairs Council, Sikh American Legal Defense and Education Fund, Interfaith Alliance, i kampanii Shoulder-to-Shoulder.

FBI oznajmiło, że jest zadowolone jest z pracy wykonanej przez ich wewnętrznych ekspertów.  Dokonali oni przeglądu i oczyszczenia ”problematycznych” materiałów. Agencja jest właśnie w trakcie „opracowywania wytycznych dotyczących materiałów. Wytyczne mają zapobiec podobnym problemom w przyszłości”.

Mueller poinformował przedstawicieli grup, że eksperci FBI przejrzeli niemal wszystkie materiały szkoleniowe, w tym 160 tysięcy stron dokumentów. Ponad 700 dokumentów oraz 300 prezentacji zostało usuniętych z materiałów szkoleniowych. Według FBI usunięte materiały zawierały informacje nieprawdziwe, „sterotypy” lub były „w złym guście.

Grupy biorące udział w spotkaniu pochwaliły Muellera za zweryfikowanie dokumentów oraz wysłuchanie ich wątpliwości. Ich przedstawiciele przyznali jednak, że z powodu tego zdarzenia zaburzone zostało zaufanie pomiędzy muzułmanami, Sikhami oraz agentami FBI. “To niedorzeczne, społeczność muzułmańsko-amerykańska straciła zaufanie do agencji, której zadaniem jest chronienie nas”, powiedział Salam Al-Marayati, dyrektor Muslim Public Affairs Council (Muzułmańskiej Rady Spraw Publicznych), grupy lobbingowej z Los Angeles.

Ugrupowania nakłaniają FBI, żeby przyznało, iż jego materiały miały „negatywny wpływ na społeczność muzułmańśko-amerykańską”. Allen oświadczył, że nie wie, czy takie oświadczenie w ogóle się pojawi, przypomniał jednak, że dyrektor Mueller wielokrotnie wyraził już żal dotyczący sprawy dokumentów, a także wyraził uznanie dla współpracy społeczności muzułmańskiej z FBI w celu udaremnienia ataków terrorystycznych. “FBI postrzega społeczność muzułmańską jako ważnego partnera w powstrzymaniu terroryzmu. Doceniamy tą współpracę”, stwierdził Allen.

Magazyn „Wired” jako pierwszy opisał używanie tych materiałów we wrześniu ubiegłego roku. W styczniu 2011, „Village Voice” poinformował, że „Trzeci Dżihad” – film dokumentalny, uważany przez krytyków za islamofobiczny, obejrzało około 1500 nowojorskich funkcjonariuszy policji. Po tym incydencie oraz późniejszym tuszowaniu sprawy pojawiły się opinie, że komisarz nowojorskiej policji Raymond Kelly powinien poddać się do dymisji.(p)

Tłumaczenie Aniqa

http://www.washingtonpost.com/national/on-faith/fbi-muslims-report-progress-over-training-materials/2012/02/16/gIQA7R7KIR_story.html

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign