Muzułmanie w Austrii donieśli na Wildersa do prokuratury

1
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Podczas swojej wizyty w Wideniu Geert Wilders porównał Koran do „Mein Kampf” Hitlera. Organizacja muzułmańska poskarżyła się prokuraturze.

1

Wilders wygłosił podczas konferencji prasowej przemówienie dla dużego grona słuchaczy, skierowane przeciwko islamizacji. Przemówienie holenderskiego polityka w Hofburgu, wygłoszone na zaproszenie FPÖ (Freiheitliche Partei Österreichs, Wolnościowa Partia Austrii), zostanie objęte dochodzeniem.

Sprawę zgłosiła do prokuratury IMÖ (Inicjatywa Austriackich Muzułmanów). Jej przewodniczący Tarafa Baghajati oznajmił na religion.ORF.at, że zasadnym jest sprawdzenie, czy przemówienie nie zawierało treści nielegalnych i nie naruszyło przepisów prawa karnego o oczernianiu doktryn religijnych.

Według doniesień mediów, Wilders powiedział między innymi, że islam wydał Europie wojnę i nakłania ludzi do stania się terrorystami. Uznał też, że Koran powinien zostać zakazany.

Zdaniem Baghajatiego takie słowa w miejscu o tak symbolicznym znaczeniu, jak Hofburg (wiedeński pałac władców Austrii, obecnie m.in. siedziba prezydenta kraju – red.), szkodzą reputacji Austrii. Członkowie FPÖ, a szczególnie jej przywódca Heinz-Christian Strache wciąż podkreślali, że nie są oni przeciwko islamowi i muzułmanom, ale przeciwko wykorzystywaniu islamu i ekstremizmowi, dodał Baghajati. Jednakże, uważa lider IMÖ, to, że FPÖ zaprosiło polityka, który nie odróżnia islamu od wykorzystywania islamu, a nawet porównuje Koran z „Mein Kampf” pokazuje, jakie są ich prawdziwe poglądy. To prokurator zdecyduje, czy to porównanie powinno być uznane za próbę wybielania nazizmu.

„Boimy się, że wrogość w stosunku do islamu staje się w coraz większym stopniu programem politycznym dla partii prawicowych” – powiedział Baghajati. Początek wrogich w stosunku do islamu tendencji pojawia się jego zdaniem również w głównym nurcie polityki. Ogólna podejrzliwość w stosunku do islamu i muzułmanów jest według Baghajatiego coraz silniejsza w całym społeczeństwie. Przemówienia takie, jak wygłoszone przez Wildersa, są niebezpieczne „dla jedności całego społeczeństwa, a nie tylko dla muzułmanów”.

Organizacja Inicjatywa Austriackich Muzułmanów została założona w 1999 roku. Jej celem jest „angażowanie społeczne muzułmanów ogólny dobrobyt kraju. Pośród dalszych celów, wymienionych na ich stronie internetowej, można znaleźć „obywatelskie zaangażowanie w sprawy antyrasizmu”.

Veronica Franco, na podstawie: www.gatesofvienna.net

Artykuł został opublikowany przez ORF (Österreichischer Rundfunk, państwowe medium austriackie). Tłumaczenie z niemieckiego JLH.

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze