Muzułmanie słabo reprezentowani na spotkaniu w Asyżu

W czwartek z udziałem papieża Benedykta XVI odbędzie się w Asyżu spotkanie międzyreligijne, upamiętniające 25-lecie historycznej inicjatywy Jana Pawła II. Do miasta, nazywanego stolicą pokoju, przybędą przedstawiciele niemal wszystkich religii i wyznań.

Wśród obserwatorów dominuje opinia, że to co różni inicjatywy Jana Pawła II i Benedykta XVI, to ich wymowa. O ile papież Polak zaprosił przywódców religijnych na modlitwę o pokój, to jego następca kładzie nacisk na refleksję i dialog.

(…)

Jeśli chodzi o przedstawicieli islamu, reprezentowanego w większości przypadków przez dostojników niższej rangi, to Watykan zastrzegł, że ich obecność zależy w dużej mierze od trudnej sytuacji w wielu krajach arabskich i na Bliskim Wschodzie. Dodatkowo spotkanie to zbiega się w czasie z pielgrzymką do Mekki – przypomniano. Łącznie spodziewanych jest 50 dostojników i działaczy muzułmańskich. Ma być wśród nich członek rodziny królewskiej z Jordanii Ghazi bin Muhammad. Watykan odnotował zarazem, że w 1986 roku delegacja muzułmańska liczyła 11 osób.

pełny tekst na gazeta.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Dzihadyści zaatakowali w Rosji

Izolacja rządu talibów już nie działa

Niemcy: czy deportacja imigrantów będzie sprawniejsza?